Krawat jest jedną z nielicznych pozostałości dawnych czasów, jaka jeszcze zachowała się w męskim ubiorze. Dawni panowie pod szyją nosi fulary, plastrony, muszniki i żaboty. Do dziś, z męskich dodatków pod szyją widujemy jeszcze muszkę, ale to jest krawat nie kwestionowanym liderem stylu. Warto zatem wiedzieć, jak go wiązać i prawidłowo nosić.

Odpowiednia długość

Gdy stoisz, krawat swoim dłuższym końcem powinien dotykać mniej więcej góry klamry od paska. Nie może kończyć się ani powyżej pępka, ani na wysokości rozporka. Gdy jest za krótki wygląda komicznie, o estetyce nie wspominając. Gdy jest za długi, wycieramy nim sobie spodnie.

Odpowiednia grubość

Krawaty cienkie są krawatami nie formalnymi. Nie nosimy ich na żadne formalne okazje. Podobnie, jak krawatów skórzanych, czy wykonanych z materiału innego niż jedwab. Krawat zbyt szeroki, niedopasowany do sylwetki będzie mniejszym grzechem, choć jeśli dobierzemy go źle, będziemy wyglądać dość groteskowo.

Martini gentlemana – co pijał bond?

Kiedy nie ubieramy krawatu?

Krawatu nie nosi się do koszuli z krótkim rękawem. To absolutna reguła. Cała reszta ubioru w tym wypadku  nie ma znaczenia. Zresztą, koszula z krótkim rękawem nie jest koszulą do garnituru. Nie ubieramy krawatu do fraka i do wszystkich zestawów, które wymagają muszki – smokingu, surdutu.

Krawat, koszula, kołnierzyk

Krawat wiążemy tak, by nie wystawał za obręb kołnierzyka. Mają ubrany krawat nigdy nie rozpinamy ostatniego guzika koszuli. Krawatu nie luzujemy, nie rozwiązujemy węzła. Jeśli wychodzimy gdzieś bez krawatu, ostatni guzik kołnierzyka koszuli musi zostać rozpięty.

Krawat, pasek, skarpetki, a w wersji idealnej także portfel powinny tworzyć kolorystyczną spójną całość. Krawat dobieramy w pierwszej kolejności patrząc na marynarkę i koszulę, potem na pozostałe dodatki.  Z trzech wymienionych elementów garderoby (garnitur, krawat, koszula) tylko jedna winna mieć paski. Jeśli ubieramy prążkowaną koszulę, to nigdy nie zakładamy do niej krawatu w paski.

Kolory i materiały

W większości sytuacji ubieramy krawat jedwabny. Krawaty bawałniane i skórzane wybieramy na naprawdę nieformalne okazje. Kolor krawatu zależy przede wszystkim od koloru marynarki i koszuli. Im bardziej krzykliwy, wzorzysty krawat, tym mniej formalny. Krawat musi tworzyć lekki kontrast z marynarką, którą ubieramy. Absolutnie kiepskim pomysłem jest czarny krawat do czarnej koszuli i ciemnej marynarki. Czarny krawat (tylko do białej koszuli) ubieramy wybierac się na pogrzeb.

Niewybaczalne błędy

Bardzo dużym faux paus jest zarzucanie krawatu na plecy, noszenie krawatów na gumce lub zatrzasu (dziś to na szczęście prawie nie spotykane), czy wiązanie go na króciutki węzeł. Nie wkładamy krawatu do spodni, za koszulę lub w inne dziwne miejsca. Również nie wybaczalnym będęm jest takie wiązanie krawatu, które sprawia, że spodnia, węższa część wystaje poniżej szerszej.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ