Zobacz, ile napiwku zostawia się w poszczególnych krajach świata.

Stany Zjednoczone i Kanada

W USA niezostawienie 15-20 procent napiwku w restauracji najprawdopodobniej spowoduje, że kelner pobiegnie za tobą, z pytaniem co zrobił źle.Wyjście bez napiwku jest dużym nietaktem. Niezadowolony klient restauracji raczej skłonny będzie zawołać menadżera niż nie zostawić napiwku. W skrajnych wypadkach może on obniżyć jego wysokość do 10 procent. Napiwki daje się prawie na każdym kroku – w restauracji, u fryzjera, dostawcom pizzy, odźwiernym, parkingowym itp. Bardzo zbliżone zasady wręczania napiwków obowiązują w Kanadzie.

Zobacz też czym się różni kawiarnia polska od amerykańskiej

Ameryka Łacińska

We wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej zostawiamy 10 procent napiwku w restauracji, chyba, że napiwek zostaje doliczony osobno do rachunku. Wyjątek stanowi Meksyk, gdzie wysokość napiwku wynosi od 15-20 procent. Napiwek wręczany jest podobnie jak w USA, bardzo wielu grupom pracownika sektora usług. W barach i kawiarniach Chile zostawiamy mniej niż 10 procent, z kolei w Brazylii 15 procent.

W wielu krajach Ameryki Środkowej napiwek wręczany bagażowym uzależniony jest od ilości walizek i wynosi zwyczajowo od 50 do 75 centów amerykańskich. W Brazylii, Chile, Kolumbii, Wenezueli, Ekwadorze i Peru napiwków nie wręcza się taksówkarzom.

Europa

We Francji napiwek wysokości 15 procent wliczony jest w cenę posiłku w restauracji. Pozostałym grup zawodowym wręczamy 10-15 procent napiwku liczonego od płaconej kwoty. Wyjątek stanowią sytuacje gdy jesteśmy z obsługi naprawdę zadowoleni.

W pozostałych krajach Starego Kontynentu zostawiamy zwyczajowe 10 procent napiwku w restauracjach, chyba, że napiwek wliczony jest do rachunku. Nie we wszystkich krajach wręczanie napiwku jest tak samo rozpowszechnione. W niektórych częściach Włoch napiwek może zostać złe odebrany. W krajach takich jak Niemcy czy Norwegia zwyczajowo wręcza się czasami niższe niż 10 procent napiwki – na przykład, 5-7 procent.

Na Węgrzech napiwek wręczamy osobiście kelnerowi, nie zostawiamy pieniędzy na stole. Na Litwie wysokość napiwku stanowi zaokrąglona suma rachunku – np.  7,3 Litów zaokrąglamy do 8,00.

 

Napiwek – komu, ile i za co?

 

Azja

Napiwku nie zostawimy w Chinach, Japonii, Malezji. W kraju kwitnącej wiśni jest to uznawane za obrazę, w Chinach może wprowadzić niepotrzebne zamieszanie choć nie jest obraźliwe. W Wietnamie 10 procent napiwku zostanie doliczone do naszego rachunku. Tak samo postąpi obsługa w Singapurze. Jeśli nie, napiwku nie zostawiamy.

Australia i Nowa Zelandia

Wręczanie napiwków nie jest przyjęte i uważane powszechnie za obcy zwyczaj. Nie jest jednak obraźliwe, zdarza się często w miejscowościach turystycznych. Przyjmowaną kwotą jest 10 procent sumy rachunku.

Południowa Afryka

W restauracjach zostawiamy 10-15 procent ogólnej kwoty. Napiwki wręcza się też przewodnikom i wielu pracownikom przemysłu turystycznego,

 

fot. Tax Credits
fot. Tax Credits

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ