Światem papierosów, cygar, fajki czy tabaki rządzą również zasady savoir vivre i odnoszą się one do nich nie w mniejszym stopniu niż do innych sfer naszego życia

Zapalanie papierosów

Jeśli zapalamy papierosa drugiej osobie musimy wstać i wyjąć swojego papierosa z ust. Draskę zapałek pocieramy do siebie, tak by uniknąć odprysków siarki. Paląc papierosa po zaciągnięciu się wyjmujemy go z ust.

Zapalenie cygara

Nigdy nie zapalamy cygara drugiej osobie.  Do zapalania cygar używamy tylko i wyłącznie zapałek lub zapalniczek żarowych. Cygaro rozpalamy powoli nie wkładamy go do ognia. Przed rozpoczęciem rozpalania należy gilotyną uciąć końcówkę (kapturek).

Noszenie cygar, papierosów, cygaretek

Cygaretki i papierosy nosi w papierośnicy. Nigdy w kartonowych opakowaniach. Do cygar przeznaczone są specjalne etui. Tabakę także powinniśmy przesypać do tabakiery i nie nosić w plastikowym opakowaniu. Także fajkę należy nosić w specjalnych, przeznaczonych do tego opakowaniach.

Obchodzenie się z papierosem, fajką, cygarem

Papierosy strzepujemy tylko do popielniczki. Cygar nie strzepujemy w ogóle, czekając aż popiół sam spadnie. Cygara nie zagaszamy zdruszając w popielniczce, a czekamy, aż zgaśnie samo. Fajki nie strzepujemy uderzając w popielniczkę.

Zapalniczki

Tak jak w przypadku opakowań, które nie mogą być z kartonu czy plastiku, tak w przypadku zapalniczek savoir vivre odrzuca plastikowe jednorazówki. Z punktu widzenia savoir vivre’u metalowa zapalniczka to niezbędne minimum.

Miejsce do palenia

Gospodarz lub gospodyni na przyjęciu powinni wyznaczyć miejsce, w którym palenie będzie dozwolone. Nie może być to balkon, klatka schodowa.  Także gospodarz powinien zatroszczyć się o odpowiednią ilość popielniczek. Jeśli gospodarz nie ma ku temu warunków, powinien pozwolić gościom na palenie przy stole. Savoir vivre niezbyt przychylnie patrzy na palenie na ulicy, wśród palaczy cygar są też tacy, którzy twierdzą,że nie powinniśmy ich palić pod gołym niebem.

Po papierosa, fajkę cygaro sięgamy pewnie w palarni, w innym miejscu należy upewnić się, czy w danym miejscu można palić. Nie palimy w towarzystwie małych dzieci, chorych na astmę i choroby dróg oddechowych, kobiet w ciąży. Nie palimy też w towarzystwie osób,co do których wiemy, że nie tolerują dymu tytoniowego czy palenia w ogóle.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ