Oto kilka prostych wskazówek, które ułatwią wam, panowie, prawidłowe skompletowanie eleganckiego ubioru.

Ostatni guzik zawsze rozpięty

W marynarce jedno i dwurzędowej ostatni guzik zawsze zostaje rozpięty. Przy trzech i więcej guzikach możemy zapiąć pierwszy i drugi lub tylko środkowy. Nigdy ostatniego. Z kamizelką możemy postąpić na dwa sposoby – zapiąć wszystkie guziki lub odpiąć jedynie ostatni. W marynarce jednorzędowej rozpinamy guziki siadając. W marynarce jednorzędowej nie robimy tego.

Koszula, krawat i garnitur

Jeśli koszula jest w prążek krawat i garnitur muszą być gładkie. Jeśli jeden z trzech elementów ma wzorek, reszta nie powinna. Najprościej dobierać ubiór zakładając gładki krawat i koszulę. Dobierając krawa i koszulę, pamiętaj, że nie mogą mieć one jednakowego koloru i faktury (gładka koszula i gładki krawat w kolorze czarnym na przykład), bo będą się ze sobą zlewać.

Im ciemniej, tym dostojniej

Im garnitur jaśniejszy, tym mniej formalny. Garnitur czarny zakładamy wieczorem na formalne gale i przyjęcia, jeśli na zaproszeni widnieje dark suit. W dzień garnitur w tym kolorze ubieramy tylko na pogrzeb. Jasny garnitur jest zawsze nieformalny. Nieco inne zasady dotyczą smokingów i fraków.

Prasowanie koszuli

Potrzebujesz szybko wyprasować koszulę? Zwliż ją wodą zemnij, włóż na kilka minut do torby foliowej. Gdy materiał nawilgnie, dużo łatwiej się odprasuje.

Chusteczka

Poszetka, czyli chusteczka noszona w przedniej kieszeni marynarki ubierana powinna być do każdego garnituru z wyjątkiem sportowego. Jeśli masz problem z dobraniem jej, postaw na biała. Chusteczka powinna być złożona elegancko, nie zwisać, nie wystawać zbyt mocno. Nigdy nie może być tego samego koloru czy wzoru co krawat.

 

fot. Kent Wang
fot. Kent Wang

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ