Wybór wina dla tych, którzy kochają piwo.

Jakiś czas temu na blogu Winefolly.com przeczytałem artykuł Wine for beer drinkers. Autorka zestawiła tam popularne style piwa z odpowiadającymi im winami. Postanowiłem nieco udoskonalić to zestawienie. Oto mój ranking piwa dla miłośników wina i odwrotnie. Uwaga – Przykładowe wina i piwa wybrałem bardzo subiektywnie z miliona możliwych marek i roczników. Służą tylko wskazaniu godnych reprezentantów w zestawieniu.

Wytrawne wina mujące i szampany oraz Lambiki

Kriek
fot.Christer Edvartsen

Dość typowe skojarzenie lambików i szampanów ma swoje uzasadnienie – lambici i ich pochodne – kriek, oude, gueze  – to najbliżsi winu przedstawiciele wśród piwa, nie licząc tzw. piw szampańskich ( Bière de Champagne), których akurat w tym zestawieniu polecić nie mogę, bo nie wiele przedstawicieli tego stylu w ogóle miałem okazje próbować. Co do lambików, skojarzenia idą oczywistym torem – wysoka kwaśność, brak goryczki, wibrująca owocowość. Dalej, niestety mamy już różnice – w lambicach więcej jest nut typowych raczej dla zacnych Bordeaux niż szampana – stajnia, końska derka, podwórko na wsi.

  • Przykłady piw fermentacji spontanicznej: St. louis kriek, Lindemans oude gueuze
  • Przykłady win: Mucha Sekt, Best Heim Cremant D’Alsace

Lambici – tylko dla twardzieli?

Porto, Sherry i  Barley wine, oaked aged beer

fot. Andy Gregorowicz
fot. Andy Gregorowicz

Wino wraz z dojrzewaniem nabiera nut dojrzałych, a w końcu suszonych owoców. W winach zmiacnianych widać to najlepiej. Dodatkowo, spora słodycz wielu odmian porto doskonale współgra ze słodyczą mocnych dojrzewających w dębię piw. Leżakowane w dębowych beczkach piwa nabierają dość mocno dębowego charakteru, wyraźnie widocznego w Porto czy Sherry. Podobnie dobrze ze wspominianymi winami komponują się wina typu barley wine.

  • Przykłady piw:  Petrus Aged Pale, Fuller’s Golden Pride (barley wine)
  • Przykłady win (producenci): Sherry osborne, Sandeman Port

Gewürztraminer i (Imperial) India Pale Ale, Imperial Witbier

Fot. Edwin

Co łączy Traminera z India Pale Ale? Przede wszystkim jedzenie. Oba trunki dobrze spisują się w zestawieniu z pikantną, bogato doprawioną kuchnią tworząc ciekawe połączenia z daniami indyjskimi czy chińszczyzną. Dzieje się tak głównie dla tego, że zarówno amerykańskie IPA, jak i traminery z nowego świata buchają aromatem. W zestawieniu oczywiście mogły by się pojawić też klasycznie pasujące do pikantnych dań Muscaty, czy lepsze Asti Spumante i inne naprawdę naładowane aromatem wina. Na równi z India Pale Ale stawiam tu imperialne Witbiery, mając jednak świadomość, że to mało osiągalne i bardzo niszowe piwa. Jeśli jednak traficie na nie, warto spróbować.

  • Przykłady piw: Rowing Jack (Ale browar) / Dwa Smoki (Pracownia Piwa)
  • Przykłady win: Hugel Gewürztraminer, Yarden Muscat (wybór bardzo subiektywny i losowy)

Nie piłeś India Pale Ale to nie wiesz, co to piwo

 

Beaujolais Nouveau i Hefeweizen

fot. Anna Białkowska

Bardzo ryzykowne zestawienie, bo na pierwszy rzut oka, trudno o mniejsze pokrewieństwo. Pszeniczne sycące piwo i mocno kwasowy fenomen w postaci ledwie odfermentowanego francuskiego wina? Podobieństw jest jednak sporo – po pierwsze, aromat bananów i estrowy charakter obecny jest w obu trunkach. Po drugie, oba bardzo szybko powstają i błyskawicznie dojrzewają, no i oba lepiej pić młode. W zapachu zarówno weizeny jak i BN mogą wydawać się mdławe i ciężkie, mimo solidnie kwaskowatej podbudowy i rześkiego smaku.

  • Przykłady piw: każdy hefeweizen od Paulanera po Pszenicę Bamberg (90% piw pszenicznych w sklepach)
  • Przykłady win: dowolne Beaujolais Nouveau  o przyzwoitej jakości.

Piwo pszeniczne – jak to ruszyć?

Nowozelandzkie Sauvignon blanc i American Pale Ale, Single Hop Nelson Sauvin

fot.Bernt Rostad

Ludzie dzielą się na tych, którzy wolą psy albo tych, którzy mają koty. Ci drudzy, szczególnie źle znoszą zapach krzewu porzeczki, typowy dla Nowozelandzkich Sauvignon blanc. Dlaczego? Bo to nuta zapachowa… kociego moczu. Krzewem porzeczki pachnie najczęściej właśnie sauvignon blanc. Ten sam szczep znany jest też z nut agrestowych, lekko trawiastych. Dokładnie tak pachnie Nowozelandzka odmiana chmielu, nie przez przypadek nazwana Nelson Sauvin.

  • Przykłady piw: Tiny Rebel The Full Nelson, Mikkeler Nelson Sauvin Single Hop
  • Przykłady win: Konrad Sauvignon blanc, Kim Crawford Sauvignon blanc

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ