Czym zastąpić triple sec, midori czy angosturę?

Triple sec, midori, szczypta angostury i może jeszcze dwa kurze serca, łza dziewicy albo mózg nietoperza? Skład niektórych koktajli przypomina niekiedy mikstury bajkowych czarownic. Nieosiągalne alkohole, mnóstwo składników i dodatków. Zobacz, czym można zastąpić najpopularniejsze trunki i dodatki.

fot Dan Heap
fot. Dan Heap

Czym zastąpić Triple sec?

Zbiorcza nazwa likierów na bazie skórki gorzkiej pomarańczy Curacao. Triple sec jest bezbarwnym, 40 procentowym likierem o słodkim lub bardzo słodkim smaku i umiarkowanym do mocnego aromatem pomarańczy. Likiery tej grupy stosuje się przede wszystkim do drinków. Bardziej odważni lub kreatywni kucharze mogą spróbować swoich sił w gotowaniu z dodatkiem triple sec. Tańsze wersje tego likieru mogą smakować sztucznie lub odrobinę zbyt chemicznie.

triple sec –  z czym go pić? czym zastąpić?

Triple sec stanowi część szerszej rodziny trunków z grupy Curacao. Najpopularniejszym jest oczywiście niebeskie Kurako, choć jego wariantów jest co najmniej kilka: czerwone, pomarańczowe, zielone. Mają niższą zawartość alkoholu, ale możemy je także dostać w niższych cenach. Butelka niebieskiego Kurakao może być o połowę tańsza niż średniej klasy triple sec. Pamiętać jednak należy, że triple sec nie zmieni nam barwy drinku na kolor borygo lub płynu do mycia naczyń…

Czym zastąpić Midori?

Midori to likier melonowy, o charakterystycznym słodkim smaku. To jedna z tych marek, którą warto mieć od czasu do czasu w barku, szczególnie, że jest składnikiem naprawdę wielu drinków. Dodatkowo nadaje cocktailom charakterystyczny zielonkawy kolor. Ze względu na kolor właśnie, Midori często spotkacie w różnych naprawdę dziwacznych mieszankach (Scooby Snack, Liquid Marijuana, Sexy Aligator)

Jeśli szukacie czegoś zbliżonego polecam… wódkę ogórkową. To nie żart, Luksusowa Świeży Ogórek pachnie i smakuje melonem znacznie mocniej niż ogórkiem. Ponadto, jest tańszy o koło 50zł…

co zamiast Malibu?

Potocznie przyjęło się określać kokosowe likiery na bazie rumu mianem „Coconut rum” (kosowy rum), jest to nazewnictwo błędne, bo Malibu rumem nie jest. To nic innego, jak połączenie kokosowego miąższu z alkoholem, następnie starannie przefiltrowane. Na rynku dostępnych jest kilka marek w naprawdę różnych cenach, które podyktowane są nie tylko smakiem produktu, ale renomą producenta – Bacardi, Captain Morgan, Cruzan. Niestety, marki te w Polsce są prawie nie osiągalne. Alternatywą są likiery na bazie wódki. Jakościowo będą one pewnie ustępowały Malibu, ale ich wybór jest spory, a ceny przystępne. Przykład? „Coco Dream” firmy Toorank.

zamiennik Angostura Bitters

Bittery to (oprócz angielskiego stylu piwa górnej fementacji) także grupa likierów o charakterystycznym gorzko-ziołowym smaku. To jednak mocno niesprecyzowana kategoria, bo należy do niej zarówno Campari, które pić można samo na kieliszki i likiery takie jak Angostura, które dozuje się na krople. Angostura pojawia się w bardzo wielu klasycznych koktajlach (Manhattan, Old Fashioned, Singapore Sling). Przeważnie, dodatek ten można pominąć.

Najtańszym jej zamiennikiem będzie niemiecki Underberg, choć w przeciwieństwie do cytrusowej Angostury ma on wyraźnie anyżowo-lukrecjowy smak. Jest też znacznie bardziej aromatyczny i kosztuje 24zł za 200ml nie zaś prawie 70zł…

Wódki i „brandy” smakowe – co w zamian?

W barach na całym świecie używa się może czterech, góra pięciu wódek smakowych do przygotowywania kilkunastu popularnych drinków. Cosmopolitan, na przykład, wymaga wódki cytrynowej, do Appletini potrzebna będzie wódka jabłkowa, do Singapore Sling wiśniowa brandy. Przeważnie jednak, popularnych drinków z konkretnym rodzajem smakowej wódki jest nie wiele. Często, bez większego uszczerbku na smaku, da się przygotować taki drink z klasyczną, czystą.

Część wódek czy brandy smakowych bez problemu możemy zamienić tańszymi odpowiedniakami. Polska wiśniówka to dobry substytut Cherry Brandy, z kolei cytrynówka doda nieco smaku klasycznemu cosmo. Warto poeksperymentować.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ