10 mitów na temat alkoholu, które słyszę na okrągło.

Oto lista dziesięciu najpopularniejszych mitów, które wielu z nas nieświadomie powtarza rozmawiając na temat alkoholu.

Czerwone wino jest lepsze niż białe bo jest zdrowsze

Uwielbiam dyskusje na temat zbawiennego wpływu wina na ludzkie serce – antyoksydanty, garbniki i tak dalej. Ile znacie osób, które pije wino nie dla przyjemności, a jedynie jako lekarstwo? Ponadto, warto wiedzieć, że wino winu nie równe. Ilość antyoksydantów zależy od sposobu produkcji, odmiany winogron i staranności winiarza. Trudno o niemal różowym Pinot noir powiedzieć, że jest szczególnie leczniczym winem, podczas gdy argentyński Malbec mógłby być przepisywany na receptę.

Ciemne piwo ma więcej kalorii

Utarło się jakoś, że ciemne piwa to głównie portery , czyli, w domyśle słodkie i mocne. Kolor piwa w żaden sposób nie wpływa na jego moc czy zawartość cukru. Przykład ? Kilkuprocentowy, mocno wytrawny Guiness ma ledwie 180 kcal w półlitrze. Jasny Tripel z Westmalle ma ich prawie 300 w butelce 0,33 litra.

Robak w Tequili

Na temat robaka w Tequili pisałem szczegółowo w mity na temat tequili. Więc, tym razem tylko w skrócie – robaki, skorpiony i tym podobne, to domena Mezcalu, wódki na bazie agawy, która tequilą nie jest i być nie może.

Szampan tylko z Francji

Powiedzieć, że szampan to wino z Francji, to jak powiedzieć, że schabowy to danie z Europy. Nie każde wino musujące, nawet to wyprodukowane na geograficznym obszarze Szampanii można nazwać Szampanem. O klasyfikacji trunku decyduje nie miejsce jego pochodzenia, a jakość i przestrzeganie określonych wymogów, co do produkcji i dojrzewania.

Do piwa z wielkich koncernów dodaje się mnóstwo „chemii”

Piwo to jeden z najbardziej naturalnych napoi dostępnym na rynku. Niezależnie od tego, czy produkuje się je w dużym koncernie czy małym browarze, lista składników przeważnie ogranicza się do wody, słodu i chmielu oraz tak zwanych dodatków niesłodowanych – cukier, palone ziarno, przyprawy. Nawet jeśli nie jesteśmy fanami grysiku kukurydzianego, trudno uznać go za szczególną chemię

Zobacz też: Dlaczego koncernowe piwo jest lepsze

Mieszanie alkoholi powoduje kaca

To nie mieszanie powoduje kaca a ilość bezwiednie spożywanego alkoholu. Gdy zaczynamy w szybkim tempie łączyć ze sobą różne alkohole przeważnie nie panujemy nad tym ile i czego pijemy. Ból głowy na drugi dzień jest spowodowany nadużyciem, a nie faktem mieszania.

Piwa regionalne / niepasteryzowane są lepsze

Szeroko o piwach niepasteryzowanych już na tym blogu pisałem, podobnie jak o tym, czym jest piwo regionalne. Odsyłam, więc do tych opracowań.

Wino z siarką to jabol

Siarka to naturalny dodatek do żywności, obecny w dużych ilościach w przetworach owocowych i warzywnych. Trudno dziś znaleźć zresztą nie siarkowane wino, bo siarczyny stanowią po prostu naturalny i zupełnie bezpieczny dodatek. No chyba, że cierpimy z powodu alergii na związki siarki, ale to nie ma już żadnego związku z ich ogólną, rzekomą szkodliwością.

Alkohol im starszy, tym lepszy

To jeden z najpopularniejszych mitów, który doprowadził między innymi do fetyszyzacji win rocznikowych. Prawdą jest, że określone wina starzeją się dobrze w określonym przedziale wieku. Twierdzenie jednak, że każde wino nabiera z czasem charakteru jest mocno przesadzone. Większość win osiąga maksymalną dojrzałość po 3-4 latach od daty produkcji. Potem zaczyna się psuć. Wina te stanowią lwią część tego, co większość z nas pije. Alkohole mocne zaś przestają się starzeć po ich zabutelkowaniu. Whisky czy koniak nie dojrzewają w butelce.

Im ciemniejszy kolor tym wyższa jakość alkoholu

To mit podobny do tego na temat dojrzewania. Warto wiedzieć jednak, że kolor trunku często bywa efektem użycia karmelu, a nie lat leżakowania w dębię. Co więcej, spotykanym procesem, na przykład w produkcji rumu, jest filtracja z użyciem węgla aktywnego dojrzałego w beczce alkoholu, celem pozbycia się jego koloru, przy jednoczesnym zachowaniu smaku.

fot. Ryan opaz
fot. Ryan opaz

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ