Jeśli ich nie znasz, to nie wiesz nic o współczesnym piwowarstwie.

 

Single hop – co to jest?

Single hop to piwa tworzone tylko z jedną odmianą chmielu, używaną obficie do chmielenia na goryczkę i jeszcze obficiej do nadania piwu aromatu. Ten typ piw jest poniekąd odpowiednikiem win odmianowych (z jednej odmiany winogron). Tak jak winiarzom zależy na pokazaniu pełnego potencjału jednej odmiany winogron, tak piwowarom na wydobyciu pełni smaku i aromatu z jednej tylko odmiany chmielu.

Zobacz też: Lambik – Tylko dla twardzieli?

Co w tym wyjątkowo?

Żeby zrozumieć czym są piwa typu single hop trzeba przede wszystkim zrozumieć różnicę pomiędzy sposobami chmielenia. Tradycyjnie, przez wieki obowiązywał w piwowarstwie podział na chmiele goryczkowe i aromatyczne – te pierwsze stosowano na początku gotowania brzeczki, by nadać jej gorycz, te drugie wrzucano pod koniec gotowania, by piwo zyskało chmielowy aromat. Do dziś podział ten obowiązuje w bardzo wielu stylach i byłbym pewnie jedynym gdyby nie chmielenie na zimno – dająca znacznie lepsze rezultaty metoda chmielenia młodego piwa.

Chmielenie na zimno polega na dodaniu chmielu do dojrzewającego piwa. W ten sposób, z chmielowej szyszki nie ekstrahowane są alfa-kwasy (substancje odpowiedzialne za goryczkę). Zamiast goryczki piwo nabiera aromatów do tej pory nie spotykanych w piwie na skutek chmielenia – aromatów owoców tropikalnych, kwiatowych, żywicznych, ziołowych cytrusowych.

Nie tylko USA

Oczywiście, rezultaty o których mowa najlepiej widać, gdy do piwa użyto amerykańskich odmian chmieli, które wnoszą wspomniane aromaty w niewyobrażalnych wręcz ilościach. Nie dziwi, więc, że to właśnie amerykanie jako pierwsi odkryli i na długo zdominowali te metodę chmielenia. Dziś jednak każdy szanujący się browar chce w swojej ofercie posiadać choćby jednego „single hopa”.

(Prawie) każdy styl

Single hop może powstać na bazie dowolnego stylu piwa – od jasnego lagera, przez India Pale, na koźlakach i porterach kończąc. Przeważnie jednak, do wykonania piwa z jednym tylko rodzajem chmielu stosuje się style, w których chmiel odgrywa zauważalną rolę. Przeważnie są to piwa z rodziny Pale ale (klasyczne, India Pale Ale oraz Imperial IPA). Rzadziej w sklepach spotkać może single hop zrobiony z użyciem pilsa lub jasnego lagera.

Zobacz też: winne trendy – co się zmieni na rynku?

Jak kupować?

Warto zwrócić uwagę szczególnie na nowe odmiany chmieli z USA, Australii czy Nowej Zelandii. Nie polecam natomiast single hopów z wykorzystaniem mało wyrazistych odmian europejskich, które często dają miernawe rezultaty. Ważne, by piwo kupować możliwie młode. Aromaty chmielu tracą z czasem na intensywności, a w długo przechowywanym piwie potrafią niemal całkowicie wyparować.

Co kupować?

Warto spróbować piw typu single hop szczególnie z kultowej serii IPA is Dead browaru Brew dog. Oprócz tego, warte polecenia są piwa tej metody tworzone choćby w Mikkellerze. Wśród krajowych browarów godna uwagi jest Citra z browaru Birbant, Cascade z Ursy Maior, Ale Browarowy Saint No More (Single hop z Simco), oraz w ramach odmiany, single hop Pils z Gościszewa na Niemieckim chmielu Hallertauer.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ