Nazwa Pinacolada oznacza dosłownie odcedzonego ananasa. Drink ten przyrządzić można aż na trzy sposoby – ze świeżego ananasa i (świeżego) mleka kokosowego, z soku ananasowego z dodatkiem mleka kokosowego lub z kokosowym rumem w miejsce mleka. Oto jak zrobić pinacoladę prosto i szybko.

Klasyczna Pinacolada

Wlej do blendera dwie części jasnego rumu (przeważnie 40-50ml), dwie części świeżego mleka kokosowego i dodaj kilka sporych kawałków świeżego ananasa i cukier do smaku. Dorzuć kilka kostek lodu, a następnie zblenduj całość na płynną masę. Zaletą tego wariantu jest bogatszy smak i fakt, że drink wolnej się nagrzewa. Niestety, by przyrządzić w ten sposób pinacoladę, musimy mieć mocny blender.

Wariant pierwszy jest najbliższy oryginalnemu sposobowi przyrządzania. Mówiąc o mleku kokosowym nie mam na myśli wody z wnętrza kokosa, a gęstego, tłustego miąższu, który zbiera po wewnętrznej stronie skorupy orzecha. Ponieważ otwieranie i oprawianie kokosa jest dość czasochłonne, polecam użyć mleka z puszki.

Wersja popularna

40 ml jasnego rumu, 50 ml mleka kokosowego, 110 ml soku ananasowego

Według tego przepisu przygotowuje się pinacoladę w większości barów, restauracji i w pubach. Podane proporcje mogą się oczywiście różnić. Ja wolę przygotowywać ten drink z większą ilością mleka kokosowego oraz odrobinę wyższą zawartością alkoholu. Ilość soku anansowego zależy przeważnie od pojemności szklanki. Pinacoladę zawsze robimy w wysokiej szklance, ale szklanka szklance nie równa, więc czasem zmieścimy 100, a czasem 120 ml soku. Jeśli wybierzecie nektar, nie trzeba będzie go dodatkowo słodzić. Ja przeważnie dodaje nieco syropu cukrowego do smaku. Drink przyrządzamy w shakerze, na lodzie. Odcedzamy i podajemy bez lodu.

Wersja na skróty

40ml jasnego rumu 20 ml malibu, 140 ml soku ananasowego

Możliwe jest zamienienie mleka kokosowego na tzw. kokosowy rum, czyli po prostu malibu lub jego tańszy odpowiednik. Z doświadczenia wiem, że pinacolada zrobiona w ten sposób traci nieco na smaku, dlatego nigdy nie przyrządzam tego drinku jedynie z malibu. Najlepiej połączyć je pół na pół z mlekiem kokosowym.

Bez poprawiaczy

Stanowczo odradzam eksperymentowanie z gotowymi miksami-śmiksami typu pinacolada w plastikowej butelce, czy napojami kokosowo-ananasowymi. Przeważnie, sporo w nich cukru i różnych innych poprawiaczy, które psują smak tego drinka. Zamenić możemy natomiast biały rum na jego bardziej aromatyczny odpowiednik – rum ciemny lub spiced rum (np. Bacardi Oakheart). Poeksperymentować warto też z proporcjami. Każda pinacolada wychodzi trochę inaczej i być może odkryjecie, że bardziej smakuje wam wersja z większą ilością soku, albo mocniejszą zawartością rumu.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ