Proste drinki z wódką. 5 koktajli za mniej niż 5 złotych

Wódka to wciąż jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków mocnych alkoholi. Nie musimy jednak torturować się pijąc ją na szklanki i zagryzając ogórkiem. Oto 5 drinków, które zmieni wasze podejście do tego trunku. Co ważne, każdy z nich kosztuje mniej niż 5 złotych.

Drinki z wódką – zanim zaczniesz

drinks-923380_1920Poniższe przepisy, choć proste, wymagają odrobiny przygotowania. Zanim zaczniesz mieszanie alkoholi upewnij się, że masz pod ręką niezbędne składniki. Zacznij od przygotowania syropu cukrowego, rozpuszczając cukier w wodzie (1 szklanka wody na 1 szklankę cukru). Tak przygotowany syrop możesz trzymać kilka tygodni w lodówce. Kupując sok żurawinowy zwróć uwagę na jego skład, jedynie stuprocentowy sok da nam oczekiwany rezultat, podobnie w przypadku soku z cytryny. Co ważne, nawet używając wysokiej klasy składników każdy z tych drinków można przygotować za mniej niż 5 złotych.

Moscow Mule

To proste połączenie wódki i lemoniady imbirowej było w Polsce kompletnie nie znane z uwagi na niedostępność ginger ale właśnie. Od pewnego czasu napój (produkcji Schweppesa, na przykład) można dostać w każdym większym markecie. Dzięki temu przygotowanie moskiewskiego muła stało się jeszcze prostsze. Wystarczy dodać do niskiej szklanki 50 mililitrów wódki, kruszony lód i dopełnić ginger ale, starannie mieszając.

Vodka sour

proste drinki z wódką
proste drinki z wódką

Genialnie prosty, tani i smaczny drink, który przygotujecie w prawie każdych warunkach. Do jego pprzygotowania wystarczy wam jedynie syrop cukrowy (30 ml), sok z cytryny ( 20ml), wódka (50 ml) i dużo lodu. Jeśli nie używacie lodu kruszonego, wszystkie składniki należy starannie i mocno wytrząsnąć w shakerze. Całość podajemy w niskiej szklance.

Zobacz też: Drinki z rumem

Cape codder

Ten drink na bazie wódki i soku żurawinowego stanowi pierwowzór słynnego Cosmopolitan, choć jest od niego wyraźnie mocniejszy i ma wytrawniejszy smak. Aby go przygotować wystarczy połączyć ze sobą 50 ml wódki, 20 ml soku żurawinowego (uwaga! mam na myśli sok 100%) oraz 20 ml syropu cukrowego. Całość podajemy w niskiej szklance na kruszonym lodzie, po dokładnym wymieszaniu składników.

Madras

cocktails-648851_1920Przepisów na przygotowanie tego drinka znajdziecie w sieci sporo. Ja zmieniam nieco jego proporcje dodając do klasycznego Screwdrivera ( 50 ml wódki, 130 ml soku  pomarańczowego) 20 ml soku z żurawiny. Całość serwujemy na lodzie,składniki warto wcześniej wstrząsnąć w shakerze.

Vodka Tonic

Nie ma nic  prostszego niż banalne połączenie wódki z tonikiem. Choć ten gorzkawy napój zarezerwowany jest dla ginu, warto zrobić wyjątek i połączyć ze znacznie bardziej “polskim” napitkiem. Do szklanki wystarczy wlać 50 ml wódki, dodać lód i dopełnić tonikiem.

 

Zdjęcia w tekście: Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *