Badania profilaktyczne są bardzo istotne w celu wczesnego wykrycia wielu chorób oraz jak najszybszemu wdrożeniu leczenia. Obejmują one zarówno samobadanie piersi i jąder, wykonywanie badań biochemiczny, a także badania obrazowe takie jak USG, RTG, mammografia lub kolonoskopia. Dzisiaj przedstawienie umowny kalendarz badań profilaktycznych, które warto jest wykonywać regularnie w poszczególnych momentach twojego życia. Jesteście ciekawi i jak się prezentuje? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kalendarz-badan-profilaktycznych-kiedy-i-co-badac/ 

Badania profilaktyczne – 30-40 lat 

Badania, które powinny wykonywać osoby między 30 a 40 rokiem życia z pewnością są badaniami, które należy wykonywać regularnie już w wieku od 20 lat. Do  obowiązkowych badań należy zaliczyć badanie okulistyczne, wraz z badaniem dna oka, które warto jest wykonywać co 5 lat. Co więcej kobiety powinny raz na 2 lata wykonywać badanie USG piersi. Mężczyźni z grupy ryzyka chorób prostaty powinni wykonywać badanie profilaktyczne w celu wczesnego wykrycia zmian nowotworowych.

Badania profilaktyczne – 40-50 lat 

Badania między 40, a 50 rokiem życia opierają się głównie na poszerzeniu rozpiski o EKG, które warto jest wykonywać raz na 3 lata. Innymi badaniami, które warto jest wykonać między 40, a 50 rokiem życia to gastroskopia lub USG jamy brzusznej. Tego typu badania pozwalają na ocenę zmian chorobowych w przewodzie pokarmowym. Osoby, które palą papierosy powinny również co 2 lata prześwietlić swoją klatkę piersiową. Raz na 10 lat można wykonywać również badanie gęstości kości, który ma na celu wykrycie wczesnych zmian osteoporozy. Do takich rzadszych badań należy również badanie tarczycy, czyli poziomu hormonu tyreotropowego TSH, tyroksyny T4 oraz trójjodotyroniny T3. 

Badania profilaktyczne – 50 lat+ 

Osoby po ukończeniu 50 roku życia muszą szczególności dbać o swoje zdrowie. Poza badaniami podstawowymi, które były wymienione wyżej, warta jest pamiętać o badaniach takich jak: 

  • Mammografia – powinna być wykonywana przez kobiety raz na 2 lata 
  • Kontrola prostaty – powinna być wykonywana o każdego mężczyzny 
  • Badanie densytometryczne – inaczej badanie gęstości kości 
  • EKG – powinno być wykonywany raz na 3 lata 
  • RTG klatki piersiowej – powinno być wykonywane raz na pięć lat, a sposób palący papierosy raz na rok 
  • Kolonoskopia – powinna być wykonywana raz na 5 lat 

Zdecydowana większość takich badań są to badania nieinwazyjne i bezbolesne, których wykonanie nie jest powiązane z żadnym ryzykiem zdrowotnym i powikłaniami. Nie ma więc żadnych powodów, żeby unikać tego typu badań. Profilaktyka jest znacznie lepszym sposobem dbania o zdrowie, niż leczenie zaawansowanej choroby w najgorszym stadium. 

Zobacz też: http://www.larobes.pl/badanie-okulistyczne-czym-jest-i-jakie-sa-wskazania-do-jego-wykonania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here