Pandemia koronawirusa w zaledwie kilka tygodni rozprzestrzeniła się na terenie niemal całego świata. Olbrzymia liczba zakażonych sprawiła, że rozwiązanie tego problemu stało się jednym z priorytetów każdego kraju. Czym zatem jest koronawirus i dlaczego może być tak niebezpieczny?

Koronawirusy – problem sprzed lat

Koronawirusy nie są nowym zjawiskiem. O ich istnieniu oraz fakcie, że wywołują zakażenia zarówno u ludzi, jak i zwierząt, wiadomo od wielu lat. Potrafią one doprowadzić do wystąpienia niekorzystnych objawów, począwszy od lekkiego przeziębienia, aż do ciężkiej niewydolności oddechowej. Jak podaje adamed.expert, wyróżnić można już aż sześć koronawirusów, które powodują zakażenia u ludzi. Wywołują one zapalenie oskrzeli lub doprowadzają do ciężkiej niewydolności oddechowej. Zaczęto o nich mówić szerzej dopiero kilkanaście lat temu, kiedy świat zmagał się z epidemią wirusa SARS.

SARS-CoV-2 – nowa odmiana wirusa

Nazwa wirusa SARS-CoV-2, wzięła się od jego podobieństwa do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. Wirus odpowiedzialny jest za obecną pandemię zakażeń układu oddechowego. Jego identyfikacji dokonano w miejscowości Wuhan na terenie Chin. To właśnie tam spotkano się z nim po raz pierwszy, w grudniu 2019 roku. Koronawirus jest czynnikiem wywołującym chorobę COVID-19. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na: https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/co-to-jest-koronawirus-i-choroba-COVID-19

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Podobnie jak w przypadku wirusa grypy, najczęściej dochodzi do tego podczas kichania lub kaszlu. Niebezpieczne mogą okazać się również sytuacje, kiedy dotknie się przedmiotu lub powierzchni, na której znajduje się wirus. Wówczas do zakażenia może dojść poprzez kontakt ręki z okiem, ustami lub nosem. To właśnie z tego powodu należy przestrzegać zasad higieny i często dezynfekować ręce.

Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, by wirus przenosił się poprzez kontakt z krwią lub ukąszenia owadów. Nie wykazano również, aby źródłem zagrożenia były zwierzęta domowe.

Przebieg SARS-CoV-2

Przebieg choroby wywołany wirusem SARS-CoV-2 może być bardzo zróżnicowany. W zdecydowanej większości przypadków ma ona łagodny charakter i ustępuje w sposób samoistny. Cięższe przypadki, wiążą się z wystąpieniem u pacjentów problemów z oddychaniem i wymagają podjęcia specjalistycznego leczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here