Czy tani ekogroszek to zawsze zły wybór?

0
765

Duża różnorodność producentów węgla kamiennego dedykowanego zasilaniu niskoemisyjnych kotłów nowej generacji może utrudniać podjęcie racjonalnej decyzji zakupowej. Mając ograniczoną wiedzę, większość osób kieruje się ceną, wybierają produkt najtańszy lub wręcz przeciwnie, licząc na wyższą jakość, sięgając po opał droższy. Co tak naprawdę ma znaczenie przy zakupie takiego produktu? Czy tani ekogroszek może być opłacalny, a jeśli tak, to kiedy?

Rodzaje ekogroszku

Na rynku opału dedykowanego odbiorcom indywidualnym znajdziemy wiele rodzajów paliw stałych. Najpopularniejsze z nich to klasyczny węgiel kamienny, koks oraz tzw. ekogroszek, czyli węgiel kamienny o określonej granulacji, płukany, pozbawiony dużej ilości kamienia i innych zanieczyszczeń. Tanie ekogroszki mogą zbliżać się ceną do wartości typowego, dość drobnego węgla kamiennego. Cena produktu wyższej jakości może dorównać cenie koksu. Co wpływa na cenę tego typu opału i w związku z tym, który jego rodzaj wybrać? Najważniejszym parametrem wpływającym na cenę ekogroszku jest wartość opałowa. Tani ekogroszek ma zwykle niższą kaloryczność. Opał o wyższej kaloryczności jest droższy. Dlatego kupując węgiel, jego cenę warto przeliczyć na jednostki kaloryczności MJ – w ten sposób dowiemy się, ile trzeba zapłacić za jedną jednostkę energii cieplnej.

Kiedy korzystać z paliwa o niskiej kaloryczności?

Opłacalność stosowania węgla o niskiej wartości opałowej jest kwestionowana przez specjalistów. Wielu ekspertów podkreśla, że zakup takiego opału jest tylko pozornie tańszy, bo w praktyce do ogrzania domu potrzebujemy jego większej ilości. Tani ekogroszek nie musi być jednak opałem o skrajnie niskiej kaloryczności. Jeśli sięgamy po produkt z przedziału 24-26 MJ/kg, zapłacimy za niego nieco mniej, a z powodzeniem możemy ogrzać nim dom w okresie przejściowym czy zimowym, zwłaszcza gdy temperatury powietrza są dodatnie. Przy większych mrozach stosowanie taniego ekogroszku o niskiej kaloryczności staje się mniej opłacalne. Do efektywnego ogrzewania domu w takiej sytuacji lepiej wykorzystać węgiel o wyższej wartości opałowej sięgającej 28 MJ/kg.

Inwestycja w tańszy ekogroszek o niższej wartości opałowej może być korzystna pod warunkiem jego odpowiedniego wykorzystania. Taki opał sprawdzi się podczas cieplejszych zim, a także wtedy, gdy kocioł wykorzystujemy do podgrzewania wody użytkowej w okresie przejściowym lub letnim. Szukając takiego paliwa, najlepiej decydować się na zakup produktu pochodzącego z rodzimych kopalni. Krajowy węgiel ma lepszą jakość od swojego czeskiego odpowiednika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here