Prawo to jeden z najtrudniejszych i jednocześnie najbardziej oblegany kierunek studiów. Uzyskanie tytułu magistra prawa otwiera drzwi do kariery ogólnej bądź korporacyjnej. Niestety samo ukończenie studiów nie wystarczy, aby realizować się w jednym z zawodów typowo prawniczych. Ścieżka edukacyjna do tytułu radcy prawnego jest zdecydowanie dłuższa.

Na początek studia prawnicze

Nie da się zostać adwokatem, sędzią, prokuratorem czy radcą prawnym bez znajomości prawa. To oczywiste. Specjalistyczną wiedzę zdobywa się na wyższej uczelni, na kierunku Prawo. Jest to kierunek jednolity magisterski, co oznacza, że studia trwają nieprzerwanie przez 5 lat, a ich ukończenie daje absolwentom tytuł magistra prawa.

Prawo to kierunek dla ambitnych osób. Ilość materiału do opanowania jest naprawę spora. Ukończenie studiów prawniczych daje poczucie prestiżu, dlatego też jest to jeden z najbardziej obleganych kierunków. Oczywiste jest, że nie każdy kto zaczyna studia będzie w stanie je ukończyć. Tylko nieliczni, którzy ukończą studia z bardzo dobrymi wynikami, mają szansę na dostanie się na aplikację.

Drugi etap ścieżki zawodowej – aplikacja radcowska

Radca prawny to osoba, która ukończyła studia na kierunku Prawo, odbyła aplikację radcowską oraz uzyskała pozytywny wynik na końcowym egzaminie zawodowym. Dostanie się na aplikację jest nie lada wyzwaniem. Szansę na to mają tylko najlepsi, najbardziej ambitni absolwenci prawa.

Okres aplikacji również nie jest łatwym czasem. Aplikant musi uczęszczać na kierunkowe zajęcia i jednocześnie odbywać praktykę zawodową. Jest to etap, który przygotowuje absolwenta prawa do wykonywania samodzielnej pracy jako radca prawny. Po zakończeniu aplikacji radcowskiej, która trwa trzy lata, aplikant może przystąpić do egzaminu zawodowego.

Egzamin zawodowy

Każdy absolwent prawa, któremu marzy się kariera radcy prawnego, musi liczyć się z tym, że czeka go wiele nauki i pracy, a także sporo wyrzeczeń. Zwieńczeniem trudu włożonego w swoją edukację jest prestiż, powszechnie uznanie i wysokie zarobki. Samo ukończenie studiów prawniczych i aplikacji radcowskiej to jeszcze nie moment na świętowanie zawodowego sukcesu.

Ostatnim etapem jest przestąpienie do egzaminu zawodowego na radcę prawnego. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu, aplikant zostaje wpisany na Okręgową Listę Radców Prawnych. Od tego momentu jest on uprawniony do prowadzenia samodzielnej praktyki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here