Każdy akwarysta doskonale wie, że aby móc zapewnić optymalne warunki rybom, konieczne jest utrzymanie w akwarium właściwej temperatury wody. Co więcej, każdy miłośnik dbania o zbiornik wodny z rybami musi mieć na uwadze, że różne gatunki ryb dobrze funkcjonują w wodzie o innej temperaturze. Jaki termometr wybrać, aby działanie akwarium było bez zarzutów? Podpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście. 

Dlaczego tak ważne jest utrzymanie stałej temperatury wody w akwarium? 

Akwarysta musi wiedzieć, w jakiej wodzie najlepiej czują się ryby, które hoduje. Może okazać się, że w tej zbyt zimnej albo w za gorącej nie będą się rozwijać, za to nagminne będą ich choroby czy brak dobrego samopoczucia i energii. To, jaka temperatura wody musi panować w akwarium, zależy od gatunku hodowanych ryb. Tutaj należy uwzględniać, aby w tym samym zbiorniku wodnym nie bytowały ryby, które lubią wodę cieplejszą wraz z tymi, które tolerują wodę chłodniejszą. 

Pamiętaj również, że utrzymanie odpowiedniej temperatury wody jest konieczne, jeśli pod uwagę bierze się porę roku czy sezon grzewczy. Nie zawsze wystarcza sam termometr do wody, ale na wyposażeniu akwarium powinna znaleźć się również chociażby grzałka do ogrzewania wody albo akcesorium do jej schładzania. 

Rodzaje termometrów do akwarium 

Do wyboru są różne rodzaje termometrów do akwarium i warto wybierać je nie tylko, biorąc pod uwagę cenę. 

Te podstawowe termometry do akwarium, to termometry naklejane. Jednocześnie właśnie ten rodzaj jest najtańszy. Nakleja się go na zewnętrzną ścianę zbiornika wodnego. Należy jednak wspomnieć o licznych wadach takiego akcesorium. Okazuje się, że termometr naklejany niestety nie jest dokładny w swoich pomiarach. Ponadto, nierzadko zbyt wolno reaguje na wahania czy zmianę temperaturę wody. Jeśli termometr ma być naklejany, lepiej sprawdzi się w małych akwariach, aniżeli w zbiornikach o większej pojemności wody. 

Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest termometr alkoholowy, szklany. Mocowany również na ściance akwarium jest znacznie dokładniejszy w pomiarach, do tego wykazuje znacznie większą trwałość. Bez problemu udaje się korzystać z niego nawet przez kilka lat. 

Najdokładniejsze termometry, to te elektroniczne. Reagują w błyskawicznym tempie na wahania temperatury i z dokładnością wskazują pomiary. Do wad takiego rozwiązania zaliczyć jednak można możliwość zepsucia się czujnika albo awarię czytnika, przez co akwarysta nie jest w stanie od razu reagować na niekorzystne zmiany temperatury wody. 

Jeśli planujesz zająć się hodowlą rybek w akwarium, najpierw dobrze się do tego przygotuj. Musisz wiedzieć, że oczywiście termometr jest podstawowym narzędziem, ale grzałki czy filtry wody są równie ważne. Musisz zadbać przede wszystkim o stan i jakość wody, w której bytują ryby. To priorytet, aby te mogły funkcjonować w pełnym komforcie i należycie się rozwijać. Zwróć też uwagę, że właściwy stan wody ma wpływ nie tylko na same ryby, ale również roślinność w akwarium.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here