Na strzelnicy, w samo południe. Trochę o czarnoprochowcach

0
642

W kontekście dostępu do broni na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, coraz większym zainteresowaniem cieszy się tematyka broni czarnoprochowej. Wielu ludzi, zainteresowanych posiadaniem broni ale niekoniecznie zezwolenia na nią, decyduje się na zakup tego typu replik. Chociaż trudne w obsłudze, są one dobrym pierwszym krokiem w karierze strzelca i odgrywają pewną rolę w popularyzacji strzelectwa. Czym jednak charakteryzuje się taka broń, jakie są też różnice między modelami na czarny proch i pocisk scalony?

Replika robi pif paf!

Broń czarnoprochowa dopuszczona do obiegu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej to w replika każdego modelu wyprodukowanego przed 1885 rokiem. Eksponat taki zakupić może każdy pełnoletni obywatel Polski, nie potrzebuje przy tym zezwolenia na broń. W pewnych kręgach co prawda krąży nieprawdziwa opinia o trudnościach w zakupie czarnego prochu, wynika ona jednak z niezrozumiałości wykładni prawa. Istotnie, czarny proch zakupywać mogą tylko sklepy licencjonowane oraz posiadacze działającej repliki broni czarnoprochowej. Osoba bez takowej oraz bez Europejskiej karty broni palnej prochu nie zakupi. Tak więc broń czarnoprochowa jest w pełni legalnym, dostępnym sprzętem bez zezwolenia i można nabyć ją, oraz potrzebne do niej akcesoria, bez żadnego problemu. Jakie zaś akcesoria? Repliki te różnią się bowiem znacznie od modeli na pocisk scalony. Broń sprzed 1885 roku jest skonstruowana jako broń rozdzielnego ładowania, czyli kula ołowiana oraz substancja nośna (proch) nie są połączone w jeden pocisk łuską. Wymaga przez to pewnego specyficznego sposobu obsługi, przez co ilość akcesoriów do tego jest dosyć spora. Niemniej, nauka używania broni czarnoprochowej stanowi całkiem niezłą zabawę!

Czy broń może być bezpieczna?

To pytanie brzmi nieco ironicznie. Sama nazwa broń wielu ludzi przyprawia o dreszcze. Niemniej, tak. Jak najbardziej, broń jest bezpieczna. Wystarczy tylko stosować się do szczegółowych zasad jej użytkowania i o nią dbać. Co więcej, zasady te są dosyć proste. Rozliczne strzelnice na terenie kraju oraz sklepy z bronią posiadają na etacie wykwalifikowanych instruktorów, którzy z chęcią nauczą bezpiecznego posługiwania się bronią i strzelania z niej do tarcz. Broń czarnoprochowa nie będzie tutaj wyjątkiem. Najwięcej pracy początkująca osoba włoży w opanowanie ładowania, niemniej jest to pasjonująca sztuka, dająca sporo osobistej satysfakcji. Dlatego też, każdy kto chciałby rozpocząć przygodę z bronią, ma teraz w pełni otwartą drogę ku temu!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here