Piekące i łzawiące oczy, czasem światłowstręt – to najczęściej objawy pojawiające się przy zapaleniu spojówek. Mimo że jest to dolegliwość dość częsta i prosta do wyleczenia, może mieć różne przyczyny i wymaga leczenia okulistycznego. Co może powodować zapalenie spojówek, jakie są jeszcze jego objawy i jak się z nim uporać – radzimy razem z marką Acuvue produkującą soczewki kontaktowe pozwalające na korygowanie różnych wad wzroku.

Przyczyny zapalenia spojówek

Spojówka jest przezroczystą, cienką i wrażliwą błoną śluzową wyściełającą powieki i łączącą je z gałką oczną. Znajdujące się w niej gruczoły łzowe, śluzowe i tłuszczowe są odpowiedzialne za produkcję łez i właściwe nawilżenie powierzchni oka. Spojówka jest także silnie ukrwiona, co powoduje, że jej zapalenie bywa nazywane chorobą czerwonych oczu – naczynia krwionośne bowiem znacznie się w jego trakcie poszerzają i wypełniają krwią. Najczęstsze przyczyny zapalenia spojówek to:
– działanie bakterii,
– działanie wirusów,
– alergia,
– zespół suchego oka,
– grzybica.

Objawy zapalenia spojówek

Poza łzawieniem oczu oraz uczuciem ich szczypania czy swędzenia, zapalenie spojówek może objawiać się również:

– obrzękiem oczu,
– grudkami ropnymi gromadzącymi się w kącikach oczu,
– zaczerwienieniem,
– innymi wydzielinami, w zależności od rodzaju przyczyn powodujących to schorzenie.

Leczenie zapalenia spojówek

W łagodniejszych przypadkach zapalenia spojówek wystarczą krople do oczu dostępne w aptekach bez recepty, na przykład z dodatkiem świetlika oraz przemywanie oczu naparem z tego zioła, rumianku lub zwykłej herbaty. Jeśli jednak objawy powodujące dyskomfort utrzymują się dłużej niż 2-3 dni, niezbędna jest wizyta u okulisty, który zbada dokładnie nasze oczy i zaleci postępowanie właściwe w takich sytuacjach, pozwalające na pozbycie się tej choroby. Najczęściej do postawienia diagnozy wystarcza rozmowa z pacjentem oraz obejrzenia oka z użyciem lampy szczelinowej. Czasem jednak niezbędna jest dodatkowa diagnostyka, jak pobranie wydzieliny z oka na posiew lub przeprowadzenie testów na stabilność łez (test Schirmera albo test na stabilność łez).

W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek najczęściej stosuje się sulfonamidy lub roztwory antybiotyków. Wirusowe zapalenie wymaga zastosowanie leków przeciwwirusowych, zmniejszających obrzęk, odkażających i przeciwzapalnych, a czasem również antybiotyków. Objawom zapalnym wywołanym przez zespół suchego oka można przeciwdziałać stosując sztuczne łzy i pijąc dużo wody, a w przypadku alergii podaje się leki antyhistaminowe. Rzadko występujące zapalenie spojówek wywołane grzybami leczy się natomiast lekami przeciwgrzybiczymi w postaci kropli lub maści – więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zapalenie-spojowek

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here