Czy wyobrażasz sobie to, że kiedyś mało który człowiek potrafił pisać? Teraz, kiedy potrafi to niemal każdy z nas, ciężko w to uwierzyć, ale tak własnie było. Bo pisanie było przywilejem, na który nie każdy niestety mógł sobie pozwolić. W dzisiejszych czasach to jest niewyobrażalne, żeby człowiek dorosły nie potrafił pisać. Przynajmniej tak jest w krajach, gdzie cywilizacja poszła bardzo do przodu. W krajach, gdzie nie ma tak rozwiniętej technologii, nauka ogólnie wygląda inaczej. Nie raz dzieciaki muszą iść piechotą kilka godzin, żeby móc dotrzeć na zajęcia.

Czy wyobrażasz sobie, żeby twoje dzieci musiały iść tak długo pieszo do szkoły?

Szczególnie wtedy, kiedy nadchodzą te zimniejsze dni? Z całą pewnością byś nie chciał, by twoje dzieci musiały tak chodzić na nogach. Twoim dzieciom na pewno też taka opcja nie przypadła by do gustu. Tyle dobrze, że mamy samochody albo komunikację miejską. Wystarczy wsiąść do autobusu czy pociągu i możemy wszędzie dojechać, chociaż oczywiście może to być mniej wygodna forma podróży i bardziej czasochłonna niż podróżowanie samochodem.

Jednak nie ważne jest to, czym nasze dzieci dojeżdżają do szkoły – najważniejsze przecież jest to, że tam chodzą. Bo przecież to w obowiązków rodziców jest, żeby dopilnować, by ich dziecko uczęszczało na zajęcia szkolne. Oraz to, by było na nie przygotowane i by regularnie się uczyło. Bo jeżeli dziecko chodzi do szkoły tylko po to, bo rodzice ich tam wysyłają, to po kilku tygodniach lub nawet dniach z całą pewnością będziesz wzywany do szkoły, bo twoje dziecko nie wykazuje żadnego zaangażowania.

Czyli może zdarzyć się tak, że twoje dziecko nie będzie nawet odpowiadało na polecenia nauczyciela – na przykład nauczyciel poprosi twoje dziecko o to, by wymieniło zimowe miesiące, a twoje dziecko totalnie zignoruje nauczyciela. Lepiej unikać takich sytuacji, bo może się zdarzyć, że dziecko przez całe czas będzie się zachowywało w podobny sposób i przez wszystkie dni spędzone w szkole będzie się nie odzywało. Wtedy nic ze szkoły nie wyniesie, a ponadto będzie miało problem z tym, by zdać z klasy do klasy, szczególnie wtedy, kiedy na kartkówkach i sprawdzianach będzie równie milczący jak w odpowiedziach ustnych. ortografia dla dzieci

Najlepiej więc zadbać o to, by dziecko było odpowiednio zmotywowane do nauki

Możesz zacząć uczyć dziecko na własną rękę, przez zabawę. Kiedy zacznie chodzić do szkoły, będzie uczyło się pisać, chociaż już w przedszkolu będzie miało pierwsze próby. Ale dopiero w szkole zacznie poznawać ortografię, która nie raz potrafi dać się we znaki nawet dorosłym. Powinniśmy wykorzystać to, że w obecnych czasach każdy ma możliwość nauki pisania, a nie tak jak kiedyś, że jest to dostępne tylko dla nielicznych. Dla tych, którzy coś znaczą i dla tych, którzy mają pieniądze.

Są specjalne sposoby nauki, które pokazują, że ortografia dla dzieci może być przekazana w przyjemny sposób. Warto przykładać uwagę do tego, by nasze dziecko się uczyło. Ale oprócz tego warto też zwrócić uwagę na to, jak radzi sobie z ortografią. Może mieć z tym problem, a wtedy powinniśmy mu jakoś pomóc, bo czas poświęcony na ortografię w szkole może okazać się dla naszego dziecka niewystarczający. Będzie po prostu potrzebował na przyswojenie sobie zasad ortografii więcej czasu niż jego rówieśnicy. Wtedy powinniśmy mu w tym pomóc.

Czyli zamiast wiecznie nie mieć dla swojego dziecka czasu, powinniśmy choć raz zrezygnować z odcinka ulubionego serialu i siąść na godzinę czy dwie nad książką z ortografią. Dla dziecka może to okazać się bardzo pomocne, a przy okazji w trakcie wspólnej nauki polepszycie więzi, jakie was łączą. Wiadomo przecież, że dziecko musi czuć się kochane. Gdyby ciągle prosiło cię o pomoc, a ty byś zawsze mówił, że nie masz czasu, to w końcu poczuło by się odtrącone.

ortografia

A przecież ty jesteś od tego, by zapewnić własnemu dziecku wszystko, co najlepsze. Musisz sprawić, żeby w twoim towarzystwie czuło się bezpiecznie i przede wszystkim żeby wiedziało, że zawsze może na ciebie liczyć. I to wcale nie tylko w sprawach ortografii, bo przecież ze wszystkim możesz pomóc swojemu dziecku. Zasady ortografii wielu dorosłym wydają się niezwykle łatwe i oczywiste.

To się po prostu czuje, kiedy jaką literkę należy wpisać. Ale dzieciaki nie mają za sobą tyle praktyki, co dorośli. Nie przeczytali wielu książek, nie napisali wielu dyktand i innych prac. Bo przecież dopiero się uczą pisać i wszystkie prace pisemne mają jeszcze przed sobą. Tak samo, jak czytanie rozległych powieści, czy też lektur szkolnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here