Aranżacja wnętrza mieszkania wbrew pozorom nie stanowi prostego zadania. Szczególnie że pomysłów jest co najmniej tyle, ile osób usiłujących zagospodarować jego przestrzenią. Niemniej jednak niektóre rozwiązania zyskują stopniowo więcej popularności niż te stosowane dotychczas.

Innowacja i nowoczesność

Szkło od dosyć dawna uważa się za nietuzinkowy i zarazem stylowy sposób na udekorowanie pomieszczenia. Szklane dekoracje jak wazony bądź figurki chętnie układane są na widoku, aby przyciągać uwagę odwiedzających, ale również zwiększać walory estetyczne otoczenia.

Jednocześnie szkło można z powodzeniem wykorzystać także w inny sposób. Ściany szklane to innowacja zarówno w branży budowniczej, jak również dekoratorskiej. Coraz więcej architektów bowiem z chęcią do wydzielenia poszczególnych przestrzeni w domostwie używa wykonanych ze szkła paneli, których głównym przeznaczeniem jest imitacja ścian działowych.

Należy przyznać, iż bez wątpienia montaż szklanych ścian stanowi nowoczesne rozwiązanie. I chociaż posiada ono całą gamę zalet, pod żadnym pozorem nie wolno zapomnieć, że dzięki wykorzystaniu szklanego materiału przestrzeń zyskuje podwójnie. Wydzielone szkłem pomieszczenia są nie tylko jaśniejsze, ale dzięki złudzeniu optycznemu sprawiają wrażenie większych oraz bardziej przestronnych.

Montaż szklanych ścian

W pierwszej kolejności zaznaczyć należy przede wszystkim fakt, iż raz postawione ściany szklane można przemieszczać dowolnie wedle własnego uznania w późniejszym czasie. Co więcej, demontaż działowych ścian szklanych nie wiąże się z koniecznością ich zniszczenia. To z kolei pozytywnie wpływa na budżet, gdyż rozmontowywanie ścian działowych, ich przeniesienie i montaż w nowym miejscu nie wiąże się z konieczność zakupienia kolejnych paneli szklanych.

Decydując się na montaż szklanych ścian w przestrzeni domowej, dobrze jest zapoznać się wcześniej z ich rodzajami. Wyróżnia się bowiem ściany montowane w zabudowie ramowej i bezramowej. Pierwszy rodzaj oparty jest o wykorzystanie specjalnych, aluminiowych profili, podczas gdy w drugim szkło hartowane mocowane jest za pomocą dedykowanych okuć.

Zalety i wady szklanych ścian

Bez wątpienia główną zaletą, która po prawdzie została już wspomniana, jest uzyskiwany efekt wzrokowy. Pomieszczenia wydzielone za pomocą ścian szklanych zdają się większe i jaśniejsze. Co więcej, ogromnym walorem okazuje się fakt, iż szklana zabudowa może być przekształcana bez ograniczeń, co sprawiałoby ogromną trudność w przypadku ścian murowanych czy wykonanych z paneli kartonowo – gipsowych. Jednocześnie nie można zapomnieć, że montowanie i rozmontowywanie zabudowy przebiega szybko oraz sprawnie, a także bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych ze zniszczeniem paneli szklanych.

Ważny plus szklanej zabudowy w domostwie to stała integracja mieszkańców. Chociaż każdy z nich w rzeczywistości przebywać może w odrębnym pomieszczeniu i zajmować się własnymi sprawami, dzięki przeszkleniom domownicy odniosą wrażenie, jakby stale przebywali w swoim towarzystwie.

Niestety dużym minusem jest mycie szklanych paneli. Operacja przebiega podobnie jak w przypadku czyszczenia okien, a z racji znacznie większych gabarytów wymaga większej ilości czasu. Dodatkowo któryś z domowników może odnieść w pewnym momencie wrażenie, że wraz ze stałą integracją został pozbawiony swojej prywatności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here