Mimo iż pierwsze objawy ciąży pojawiają się zwykle dość szybko, dla niektórych kobiet są one wręcz niedostrzegalne. Panie, które nie starają się jeszcze o powiększenie swojej rodziny, mogą nie zauważyć, że coś dzieje się w ich organizmie. Bóle głowy, bóle mięśniowe czy inne typowe objawy zwalają na panującą obecnie pogodę.

Obawiają się zwykłego zachorowania, podczas gdy te symptomy mogą określać pierwsze tygodnie ciąży. Jak zatem dowiedzieć się, że jest to właśnie wczesna ciąża? Kiedy objawy rzeczywiście mogą o niej informować, a kiedy są jedynie fałszywym alarmem?

Już w momencie zapłodnienia dochodzi do pewnych zmian hormonalnych w kobiecym organizmie. Hormony zaczynają w jej ciele dosłownie buzować i zmieniają cały jej ogólny stan – i zdrowie, i nawet samopoczucie. Pierwsze objawy mogą być ledwo zauważalne, ale już po paru dniach od momentu zapłodnienia zaczynają się one maksymalizować. Nie każda kobieta jest jednak w stanie tak od razu je odczuć.

Bardziej charakterystyczne i wyraźne objawy ciąży mogą pojawiać się w różnym czasie – wszystko zależy tutaj od indywidualnych cech kobiecego organizmu. Nieraz przyszłe mamy dowiadują się o swoim stanie niemalże na krótką chwilę po samym momencie zapłodnienia. Nie wiadomo, czy jest to prawda, ale one po prostu wewnętrznie czują, że coś zmieniło się w ich ciele.

Inne z kolei dostrzegają ten stan dopiero po kilku tygodniach

Wcześniej nie narzekają na żadne poważniejsze i bardziej niepokojące objawy, albo po prostu się nimi nie przejmują, zwłaszcza gdy przypominają one zwykłe zatrucie pokarmowe lub przeziębienie. Jak zatem objawia się wczesna ciąża? Po jakich sygnałach wysyłanych przez sam organizm lub ciało rzeczywiście można ją poznać?

w ciąży

Oczywiście wymienione niżej objawy nie zawsze muszą świadczyć o samej ciąży. Czasem bowiem same kobiety i dziewczyny błędnie je diagnozują, a tak naprawdę są one fałszywym alarmem. Na pewno warto wiedzieć, jak objawia się ciąża w tych pierwszych dniach, ale też jeśli kobieta nie ma stu procentowej pewności, czy zostanie matką, zawsze powinna mimo wszystko udać się do swojego ginekologa bądź wykonać test ciążowy (a najlepiej dwa, bo czasem i one dają sfałszowane wyniki). Tuż po zapłodnieniu najczęściej pojawia się u kobiet prawdziwa huśtawka nastrojów.

Odpowiadają za nią przede wszystkim zmiany hormonalne. Przyszła mama, dotychczas zawsze spokojna i opanowana, nagle staje się burzą zróżnicowanych emocji. Raz jest miła i uśmiechnięta, a już za kilka minut wybucha i złości się na wszystko i wszystkich wokół. Mogą też dopaść ją małe chandry.

Staje się bardziej płaczliwa, wzrusza się na romantycznych filmach, a widok matki otulającej swoje dziecko doprowadza ją do silnych łez. Takie nagłe i gwałtowne zmiany nastrój są normą. Mimo iż zaczynają się one pojawiać już w pierwszych dniach ciąży, potem stają się jeszcze gorsze i znacznie cięższe do zniesienia – zwłaszcza dla partnerów, narzeczonych i mężów.

Wczesna ciąża zmienia również stan oraz wygląd samego ciała

Oddziałuje przede wszystkim na piersi. Stają się one bardziej wrażliwe na dotyk, dlatego nawet ich zwykłe pieszczoty mogą sprawić kobiecie lekki ból. Piersi zmieniają także swój wygląd. Na ich powierzchni uwidaczniają się wszystkie naczynia krwionośne. Zmianie ulegają też same brodawki, które zmieniają swoją barwę i stają się znacznie ciemniejsze. Podobnie jak w przypadku zwykłej miesiączki biust powiększa swój rozmiar. Może stać się twardszy i bardziej pełny – akurat ten efekt ciąży doceniają wszystkie kobiety.

wczesna ciąża

Zmiany występujące na ciele związane są także ściśle z samym okresem menstruacji. Miesiączka po prostu zanika – jest to główny i najpopularniejszy, wszystkim dobrze znany objaw ciąży. Zanik krwawienie nie musi jednak nastąpić na kilka dni po samym zapłodnieniu. Zanim bowiem płód zacznie się rozwijać, musi minąć parę dni i jeżeli w tym czasie kobieta miała planowo dostać swój okres, być może się on pojawi.

Wczesna ciąża tak naprawdę jest dość łatwa do zdiagnozowania. Kobieta, która w najbliższym czasie ma zostać po raz pierwszy lub kolejny mamą, wie bardzo dobrze o tym, że coś w jej organizmie zaczyna się zmieniać. Zmianom ulega przede wszystkim jej ciało.

Miesiączka po paru dniach zanika, piersi stają się większe, brodawki przybierają ciemniejszej barwy, a emocje po prostu rozwalają kobietę od środka. Przyszła mama może być też bardziej zmęczona i pozbawiona swojej naturalnej energii. W końcu nowe dzieciątko zaczęło się w niej właśnie rozwijać, dlatego to ono wyzbywa ją z tych wszystkich sił.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here