Wkład kominkowy z płaszczem wodnym

0
1474

Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie, które zapewni ogrzewanie dla całego domu i z powodzeniem może zastąpić piec centralnego ogrzewania. Taki rodzaj ogrzewania może się okazać również o wiele bardziej ekonomiczny, niż ogrzewanie gazem, bowiem wydatki mogą spaść nawet o połowę, a jak wiadomo koszty ogrzewania stanowią dla budżetu każdego mieszkańca Polski nie lada wydatek.

Ekologia – Wkład kominkowy z płaszczem wodnym

Wielu posiadaczy domów jednorodzinnych decyduje się na ocieplanie ogniska domowego przy pomocy nowoczesnych wkładów kominkowych. Nie chodzi tu jedynie o koszty gazu, czy prądu, ale również o walory estetyczne, a przede wszystkim ekologiczne. Z roku na rok wzrasta nasza świadomość odnośnie zanieczyszczenia powietrza, a dym powstający podczas spalania drewna ma zdecydowanie mniej zanieczyszczeń niż spaliny pochodzące z kotłów węglowych. Ponadto zamknięte wkłady kominkowe zatrzymują w pomieszczeniu o wiele więcej ciepła, niż kominki otwarte, przy pracy których, duża część ciepłego powietrza ucieka przez komin.

Instalacja i działanie kominków z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym jest podłączany do tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania, choć sam kominek różni się nieco od zwykłego wkładu kominkowego . Spaliny w takim kominku ogrzewają wodę, zamiast powietrza i stąd nazwa „płaszcz wodny”. Moc cieplna wynosi od kilku do 40kW, ale należy pamiętać, że moc ta uzależniona jest od fazy spalania, jak również od paleniska paliwa.

Bezpieczeństwo – kominki z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym powinny pracować w instalacjach grzewczych systemu otwartego, głównie ze względów bezpieczeństwa. W 2009 roku wprowadzono możliwość zabezpieczenia instalacji z kotłami na paliwa stałe do 300 kW, przeponowym naczyniem wzbiorczym. Jedynym warunkiem takiej instalacji jest wyposażenie w urządzenie, które będzie odprowadzało nadmiar ciepła.

Jest to dozwolone także w kominkach, gdzie stosowany jest dodatkowy przeponowy wymiennik ciepła, który rozdzielać będzie dwa obiegi wodne. Jeden z nich prowadzić będzie przez kominek, drugi przez grzejniki.

Ciepła woda

Dzięki dużej mocy grzewczej płaszcz wodny daje możliwość wykorzystywania go do przygotowania ciepłej wody użytkowej w sposób przepływowy. Nad paleniskiem trzeba jedynie zamontować dodatkową wężownicę. Stosowana automatyczna regulacja temperatury, zapobiega niepożądanemu wzrostowi ciśnienia. Kiedy temperatura wzrasta do 95 stopni, automatycznie otwiera się zawór z zimną wodą, która wpadając do wymiennika, obniża temperaturę. Jedną z przyczyn wzrostu temperatury może być brak prądu, ponieważ instalacja grzewcza zasilana jest elektrycznością. Zabezpieczeniem przed taką sytuacją może być awaryjne zasilanie, składającego się z akumulatora i układu elektronicznego.

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkładów z płaszczem wodnym. Ceny kształtują się od blisko 3 do prawie 9 tysięcy złotych. Na zdecydowaną większość producenci dają 5 lat gwarancji. Wykonane są one ze stali oraz ze stali i żeliwa. Pojemność wody w litrach jak i wielkość jest różna, im mniejszy wkład i mniejsza pojemność wody, tym produkt jest tańszy.

Droższe kominki posiadają popielnik i są oczywiście bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Kominki z górnej półki charakteryzują się niską emisją dwutlenku węgla, mają też doloty powietrza. Rodzaj paliwa to zazwyczaj zalecany w każdym kominku brykiet węgla brunatnego oraz sezonowe drewno liściaste.

Więcej znajdziesz tutaj: Sklep z kominkamihttps://kominki.ratur.com.pl/97-wklady-kominkowe-z-plaszczem-wodnym

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here