Każde dziecko dla prawidłowego rozwoju potrzebuje mnóstwa bodźców i różnorodnej aktywności, zarówno umysłowej, jak i fizycznej. Aby zagwarantować swojej latorośli idealne warunki do rozwijania się rodzice powinni pobudzać dziecięcą wyobraźnię, dostarczać wrażeń i spędzać z dzieckiem sporo czasu. Nie wystarczy włączyć maluchowi bajkę w telewizji czy posadzić przed komputerem, aby sobie pograło w gierkę. Maluch nie powinien spędzać czasu w pozycji siedzącej z oczami wlepionymi w ekran.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest wyjście z dzieckiem na świeże powietrze i zapewnienie mu ruchu.
Ilość zabaw na świeżym powietrzu jest wprost nieograniczona. Począwszy od zwykłych spacerów, biegów, poprzez ulubioną przez dzieci piaskownicę i place zabaw, po poznawanie otaczającej dziecko przyrody. Najlepszym wyjściem byłoby zabrać dziecko poza miasto, z dala od smogu i hałasu samochodów. Tu na łonie przyrody można oddychać pełną piersią, do woli biegać, skakać i przede wszystkim poznawać przyrodę.

Zabawy dla dzieci na początku mogą być stymulowane przez osobę dorosłą

To ona pokaże możliwości, jakie stwarza otaczająca dziecko rzeczywistość. Zacząć można od rysowania na piasku lub ubitej ziemi. Dziecko ćwiczy w ten sposób motorykę dużą oraz wyobraźnię. Tworzenie obrazków może odbywać się tez poprzez układanie całych historyjek obrazkowych z materiałów znalezionych w najbliższym otoczeniu: liści, kamieni, patyków, czy szyszek.

Warto zaproponować też dziecku stworzenie pracy przestrzennej z wyżej wymienionych przedmiotów. Dzieci docenią przygodę, czyli wspólne budowanie szałasu, zbieranie owoców leśnych i smakowanie ich, biwak na polu biwakowym połączony z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek lub chleba.

Słownictwo czynne i bierne dziecka wzbogaci się poprzez wszelkiego rodzaju gry słowne: zgadywanki, wierszyki oraz nazywanie roślin, zwierząt i przedmiotów z otoczenia, w którym przebywa dziecko. Ulubioną zabawą na dworze może stać się „słowo, które mam na myśli”. Jeden uczestnik zabawy ma za zadanie pomyśleć słowo, oznaczające coś z otoczenia w jakim się znajduje, drugi za pomocą kolejnych pytać próbuje odgadnąć co to jest. Przy czym odpowiadać można tylko tak lub nie.

plac zabaw

Przykładowe pytania to:
Czy to jest w tym parku?
Czy to jest roślina?
Czy to jest niebieskie?
Czy to wydaje dźwięki?
Czy możne tego dotknąć?
Czy to jest jadalne?
Czy to jest słone?

Jeśli zbierze się odpowiednią ilość wiadomości można już odgadywać, jakie to słowo.
Innym rodzajem tego typu zabawy słownej jest zabawa w tworzenie historyjek. Zaczyna się od prostego zdania typu: „Ptaszek śpiewa”. W kolejnych rundach zabawy jej uczestnicy dodają po jednym słowie, tak by powstało długie sensowne zdanie, na przykład „Mały, kolorowy ptaszek śpiewa wesoło, siedząc na gałęzi dęby, który rośnie w miejskim parku.” W zabawie może uczestniczyć dorosły oraz kilkoro dzieci.

Spora część maluchów uwielbia zabawy ruchowe

Dlatego zabawy dla dzieci na dworze powinny i tę część aktywności obejmować. Oprócz najpopularniejszego biegania (chyba nie ma dziecka, które nie lubi biegać) , sprawdzą się wszelkiego rodzaju pojazdy napędzane ruchem dziecięcych mięśni. Są to różnego typu jeździki, biegacze, rowerki. Dzieci docenią też pojazdy pchane i ciągnięte: kolorowe wózki dla lalek lub drewniane z mnóstwem wielokształtnych klocków, plastikowe i metalowe samochody na sznurku oraz drewniane zwierzęta na kółkach, które dostać można w czasie ludowych jarmarków.

zabawy dla dzieci na dworze

Jeśli nie ma się zbyt wiele czasu, by wyjść z dzieckiem na dalszy spacer do parku czy lasu, można zapewnić mu ruch na miejskim placu zabaw. Tu najczęściej dziecko samo odnajdzie ulubione urządzenie: huśtawkę, zjeżdżalnię, karuzelę, ściankę wspinaczkową lub kolejkę typu tyrolka. Plac zabaw pozwala także na zdobywanie doświadczeń w kontaktach z innymi dziećmi. Służy uspołecznianiu młodego człowieka. Niejednokrotnie to na placu zabaw zawierane są pierwsze dziecięce przyjaźnie, które czasem przeradzają się z zażyłość na całe życie.

Na placu zabaw dzieci bawić się będą w różnorodne gry zespołowe: wyścigi, grę w piłkę, podchody albo urządzać zabawę w chowanego. W zależności od doświadczeń i tradycji danego terenu stworzą bazę, sklep lub dom.
Z czasem rodzic przestanie być pomysłodawcą zabaw, dziecięca wyobraźnia weźmie górę i zabawy dla dzieci na dworze staną się bardziej kreatywne, twórcze i nastawione na samodzielne poznawanie otaczającego świata i doświadczanie go wszystkimi zmysłami. Zadaniem dorosłego pozostanie dbałość o bezpieczeństwo i czuwanie nad dzieckiem z dala.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here