Ciąża to czas, w którym wszyscy rodzice zaczynają powoli kompletować wyprawkę dla swego potomka. Choć początkowo wiele mam unika tego typu zakupów, to w końcu przychodzi moment, że jest to nieuniknione. Trzeba dobrze przemyśleć i zaplanować, jakie artykuły dla dzieci są nam potrzebne, a samo zbieranie potrzebnych akcesoriów zacząć odpowiednio wcześniej.

Lepiej robić zakupy powoli, nie spiesząc się, niż zostawiać wszystko na ostatnią chwilę. Trzeba również liczyć się z tym, że część dzieci postanawia nieco wcześniej niż w 40-42 tygodniu ciąży opuścić brzuch mamy. Dobrze więc wszystko mieć przygotowane.

Nie da się ukryć, ze wielu rodziców ogarnia klasyczny, zakupowy szał. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy na świat ma przyjść pierwsze maleństwo. Dorośli, którzy nie są jeszcze doświadczeni w opiece, pielęgnacji i wychowywaniu dzieci, często ulegają reklamom i trendom, pokazywanym w środkach masowego przekazu. Pojawia się wtedy wyobrażenie, że potrzebne jest niemal wszystko. Warto poradzić się w tej kwestii osób, które mają już potomstwo.

Koleżanka czy kuzynka może doradzić, które artykuły dla dzieci są absolutnie niezbędne, a z których spokojnie można zrezygnować. Oczywiście lista taka jest jedynie orientacyjna, ponieważ każdy noworodek jest inny, podobnie jak potrzeby rodziców. Często gadżet, który kompletnie nie sprawdza się w jednej rodzinie, doskonale spełnia swą rolę w przypadku innego malucha.

Trzeba więc kierować się również własną intuicją, pamiętając jednocześnie, że wiele rzeczy nie jest pierwszej potrzeby i spokojnie można dokupić je, gdy niemowlę będzie już na świecie. Wówczas – wiedząc już, jak zachowuje się dziecko i jak reaguje w rozmaitych sytuacjach – można o wiele łatwiej zdecydować, czego mu brakuje i co jeszcze warto nabyć, by te pierwsze miesiące minęły możliwie najspokojniej.

Przejdźmy jednak do tego, co zawiera klasyczna, uniwersalna wyprawka niemowlęca. Artykuły dla dzieci, bez których na pewno nie da się funkcjonować, to oczywiście ubranka. Zwykle dla noworodków kupuje się rozmiar 56, jednak – jak radzi każdy doświadczony rodzic – nie warto kupować zbyt dużej ilości odzieży w takich wymiarach. Przez pierwsze tygodnie niemowlęta rosną niemal jak na drożdżach i bardzo szybko wyrastają z pierwszych ubranek.

czapeczka dla dziecka

Warto więc wyposażyć się od razu w większe wersje

Oczywiście wszystkie sztuki powinny być z tkanin naturalnych, najlepiej bawełnianych. Najistotniejszą sprawą jest wygoda – wszelkie guziki na plecach, ozdoby, krępujące ruchy czy uwierające ciało elementy nie są dobrym pomysłem. Co konkretnie będzie potrzebne? Na początek warto kupić po parę sztuk body, kaftaników, śpioszków, pajacyków. Do tego trzeba pamiętać o kilku parach małych skarpet, czapeczkach, konieczna jest też bluzka lub sweter z długimi rękawami.

Sporo zależy również od pory roku, w której bobas przychodzi na świat. W zimniejsze miesiące pamiętać trzeba też o kombinezonie, cieplejszych skarpetach, grubszej czapce, rękawiczkach, szalikach, z kolei w letnie – lepiej mieć dodatkową parę ubranek z krótkim rękawem.

Kolejna sprawa to wszelkie higieniczne artykuły dla dzieci, związane z ich pielęgnacją. Noworodki i niemowlęta mają specyficzną, bardzo delikatną skórę, która wymaga używania specjalnych kosmetyków, przeznaczonych właśnie dla dzieci od pierwszych dni życia. Na pewno potrzebna będzie wanienka oraz emulsja do kąpieli i krem natłuszczający w razie odparzeń, ewentualnie także oliwka. Do tego przydatne są rozmaite chusteczki (przede wszystkim nawilżane), płatki higieniczne, waciki, gaziki.

Nie można zapomnieć też o szczotce do włosów i obcinaczu do paznokci. Oczywiście artykuły dla dzieci, które najczęściej kupowane są przez rodziców, to pieluchy. Najpopularniejsze dziś to wersje jednorazowe, choć do łask wróciły w ostatnim czasie także wielorazówki.

artykuły dla dzieci

Bez względu na wybór, warto mieć w zapasie kilka sztuk pieluch tetrowych, które doskonale sprawdzają się również w czasie kąpieli, do wycierania czy przykrycia w upalne dni. Bardzo praktyczne są także podkłady, na których można przewijać malucha. Inne artykuły dla dzieci, które warto zakupić wraz z wyprawką, to termometr elektroniczny, sól fizjologiczna oraz proszek do prania i płyn do płukania ubranek dla niemowląt.

Dodatkowe akcesoria, o których trzeba pamiętać, bo przydają się niemal przy każdym bobasie, to kocyk (grubość zależna od pory roku), smoczek, grzechotka, akcesoria do wózka (parasol, osłonka, przykrywka, śpiwór). Niektóre artykuły dla dzieci trzeba kupić w określonych sytuacjach, np. jeśli rodzice posiadają auto, nie mogą zapomnieć o foteliku. Z kolei kobiety, które nie będą karmić malucha piersią, muszą pamiętać o butelkach i laktatorze lub mleku modyfikowanym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here