Co warto wiedzieć o rozrządzie?

0
1181

Każdy samochód wyposażony jest w silnik. Jednak aby silnik w ogóle dało się uruchomić, w samochodzie muszą znajdować się również inne elementy. Niezbędne są choćby akumulator czy też rozrząd silnika. Bez tych elementów nie będziemy w stanie korzystać z pojazdu, nawet, jeśli sam silnik będzie w idealnym stanie.

Jak działa rozrząd?

Do funkcjonowania jednostki napędowej niezbędne są zawory, które będą wpuszczać mieszankę paliwowo-powietrzną. Zadaniem rozrządu jest doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do komory spalania, a następnie, prawidłowe odprowadzenie spalin do układu wydechowego. Kiedy procesy te zachodzą prawidłowo, silnik może odpowiednio pracować. Przekłada się to na dobre osiągi ekonomiczną jazdę. Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda rozrząd silnika, zajrzyj na https://www.ucando.pl/k/rozrzady/U09.

Kontrola i wymiana rozrządu

Jak wszystkie elementy składające się na samochód, również rozrząd ulega zużyciu. Nawet prawidłowo użytkowany prędzej czy później będzie wymagał wymiany ze względu na wyeksploatowanie lub awarię. Kupując samochód, warto dowiedzieć się, co ile zalecana jest wymiana jego rozrządu. Wartości podawane przez producentów są orientacyjne. W większości przypadków, pasek rozrządu należy wymieniać co ok. 60 tysięcy kilometrów przebiegu. Bardzo istotne są regularne przeglądy, które pozwolą nam na kontrolowanie stanu, w jakim znajduje się nasz rozrząd. Jeżeli bowiem przegapimy moment, w którym powinniśmy dokonać wymiany, może dojść do pęknięcia paska. Konsekwencją może być uszkodzenie silnika. Jeżeli pasek pęknie podczas pracy jednostki napędowej, cała równowaga pomiędzy pracą zaworów i tłoków ulegnie zachwianiu. Następstwem tego wydarzenia będzie zderzenie się tłoków z zaworami. Kiedy już dojdzie do uszkodzeń tego typu, będziemy musieli liczyć się z tym, że naprawa wyniesie przynajmniej kilka tysięcy złotych. Dla dobra własnego portfela (o bezpieczeństwie swoim, i innych użytkowników ruchu drogowego nie wspominając) warto więc pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu paska rozrządu.

Rozrząd silnika składa się z kół zębatych, paska lub łańcucha, rolki prowadzącej, napinacza paska, a także pompy wodnej. Jeżeli nasz rozrząd ulegnie zużyciu, pierwszym objawem, który zauważymy, będą piski pojawiające się podczas jazdy na niskich obrotach. Nowy rozrząd możemy kupić samodzielnie, np. korzystając z renomowanych sklepów internetowych. Jednym z godnych polecenia sklepów jest Ucando.pl, na którego stronie znajdziemy nie tylko rozrządy, ale również wiele innych akcesoriów motoryzacyjnych i części samochodowych, dedykowanych różnym modelom aut.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here