Na pytanie ile trwa odwyk alkoholowy trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Jego czas zależy od wielu czynników, w tym także od podejścia osoby chorej oraz wsparcia jakie otrzyma od bliskich.

Sam przebieg odwyku alkoholowego też jest różny, jednak zawsze zaczyna się od uświadomienia sobie problemu, bowiem gdy sam uzależniony nie widzi w swoim zachowaniu kłopotu, to nikt nie będzie w stanie zmusić go do zmiany.

Etapy odwyku alkoholowego

Można wyróżnić poszczególne etapy odwyku alkoholowego, pierwszym jest wspomniana uświadomienie. Kolejnym oczyszczenie organizmu, tutaj chory może doświadczyć klasycznych objawów odstawienie używki, nudności, wymioty, może cierpieć na bezsenność, rozdrażnienie, może być agresywny i wpadać w stany histerii i paniki. Stan ten trwa nawet kilkanaście godzin po odstawieniu alkoholu. Jednakże zrezygnowanie z zażywania alkoholu nie jest równoznaczne z wyleczeniem, wręcz przeciwnie, w takiej sytuacji uzależniony chętnie znowu sięgnie po procenty ze względu na poczucie utraty. W tym momencie należy wejść w kolejny etap jakim jest terapia.

Rodzaje terapii alkoholowej

Istnieją dwa rodzaje terapii: indywidualna oraz grupa. Drugi typ pozwala uzależnionemu poczuć, że nie jest sam, że istnieją inni chorzy borykający się z podobnymi odczuciami, że jego stan jest całkiem normalny i nie jest „marginesem społecznym”. Chorzy znajdujący się w ośrodkach zamkniętych mają dostęp do pomocy lekarzy i psychologów, leczeni są nie tylko z fizycznych objawów, ale przede wszystkim szukają przyczyn psychologicznych swojego problemu, bowiem tylko tak będą w stanie zrezygnować z alkoholu na dobre.

Pacjent powinien dokonać także samodiagnozy, to sprawi, że w pełni zda sobie sprawę ze swojego problemu i może rozpocząć kolejny etap leczenia. Chory poznaje mechanizmy towarzyszące chorobie alkoholowej, dzięki temu jest świadomy jakie błędy popełniał próbując wcześniej samodzielnie wyjść z nałogu.

Kolejnym i ostatnim etapem jest przygotowanie do życia w trzeźwości, pacjent uczy się asertywnych zachowań, które pozwolą mu żyć bez uzależnienia w przyszłości. Ochronią go przed powrotem do choroby, pokażą jakie sygnały mogą świadczyć o powrocie problemu i jak sobie z nimi poradzić. Chorzy powinni również otrzymać wsparcie psychologiczne dotyczące tego, jak odbudować relacje ze swoją rodziną i przyjaciółmi. Pacjent podczas leczenia powinien mieć zapewnione bezpieczeństwo i atmosferę, która pomoże wyjść z nałogu zamiast go potęgować. Liczy się także zaangażowanie bliskich, którzy zapewnią pacjenta, że w pełni rozumieją jego problem.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/jak-wyglada-odwyk-alkoholowy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here