Czy wiesz, że na ból pleców uskarża się nawet co trzeci dorosły Polak? Co piąty zagrożony jest występowaniem dyskopatii i właśnie ten rodzaj zwyrodnienia krążka międzykręgowego diagnozowany jest najczęściej. Dyskopatii nie można bagatelizować, już w początkowej fazie rozwoju daje przykre dolegliwości. Co więcej, nierozpoznanie problemu i brak szybkiego leczenia może przyczynić się do trwałych zmian i unieruchomienia pacjenta.

Oblicze dyskopatii

Dyskopatia może powstawać przez długi czas i nie dawać objawów, by później ukazać swoje najgorsze oblicze. Chory odczuwa tak silny ból, że ten uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nie dość, że jest mocny, to jeszcze promieniujący. Dyskopatii nie da się złagodzić środkami przeciwbólowymi, a nawet, jeśli te pomagają, to na krótko. Jak więc leczona jest dyskopatia? Leczenie w początkowym stadium daje najlepsze efekty. Najczęściej zaleca się rehabilitację oraz przyjmowanie środków farmaceutycznym o działaniu doraźnym. To przeciwbólowe i rozluźniające leki. W skrajnych przypadkach, kiedy dyskopatia jest już zaawansowana, jedyną drogą ratunku pozostaje tylko operacja chirurgiczna.

Czy da się złagodzić dyskopatię samodzielnie?

Niestety, w leczeniu dyskopatii niezbędny jest ortopeda. Warszawa na szczęście dysponuje wystarczającą liczbą placówek medycznych, w których przyjmują tego rodzaju specjaliści. Tylko medyk może dobrać skuteczne, indywidualne leczenie.

Udaje się jednak niwelować ból, jaki wywołuje dyskopatia, zanim jeszcze specjalistyczna terapia da efekty. Pacjenci, którzy borykają się z silnym bólem pleców, potwierdzają, że ulgę przynosi pozycja leżąca, za to największy dyskomfort przy dyskopatii odczuwa się podczas ruchu, pozycji stojącej oraz siedzącej. Dlatego zaleca się chorym jak najczęstszy wypoczynek w pozycji leżącej. Trzeba zresztą dodać, że nierzadko ból jest tak intensywny, że chodzenie staje się wręcz niemożliwe.

Eksperci nie zalecają leczenia samodzielnego preparatami dostępnymi bez recepty. Dyskopatia jest na tyle poważnym schorzeniem, że w każdym przypadku wymaga interwencji lekarskiej. Samodzielne działanie może w krótkim czasie pomóc, natomiast przeważnie jedynie pogłębia problem. Do wszystkich, którzy odczuwają silny ból pleców, apeluje się, by udali się na wizytę lekarską do ortopedy. Tylko ten specjalista może odpowiednio zdiagnozować i zalecić właściwe leczenie, patrząc na indywidualny stan zdrowia i stadium choroby pacjenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here