Wzajemne obdarowywanie się prezentami w Wigilię to zwyczaj, który silnie się zakorzenił w naszej kulturze. Nikt nie wyobraża sobie świąt bez prezentów świątecznych pod choinką. Jaka tradycja kryje się za wręczaniem sobie upominków świątecznych?

Skąd wzięła się tradycja obdarowywania się prezentami świątecznymi

Święta Bożego Narodzenia to magiczny okres, który jest jednym z najpiękniejszych w naszej kulturze. Przygotowania zaczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do 24 grudnia. W większości polskich domów jest zwyczaj ubierania choinki, gotowania dwunastu wigilijnych potraw i strojenia domów dekoracjami ze świątecznymi motywami.

Oprócz tego bardzo ważną rolę odgrywają również prezenty świąteczne, które wręcza się podczas wigilijnej kolacji. Ich szukanie to nie lada wyzwanie i wymaga czasu. W końcu każdy chce, aby podarunek wywołał szczery uśmiech na twarzy osoby obdarowywanej i spełnił jej oczekiwania. I choć większość osób wręcza sobie upominki, to nie każdy wie, jaka tradycja kryje się za obdarowywaniem się prezentami świątecznymi.

Okazuje się, że nawiązuje ona do wielu historii. Niektórzy twierdzą, że swój początek miała już w Starożytnym Rzymie. Rzymianie obchodzili doroczne święto ku czci boga rolnictwa Saturna zwane Saturnaliami, podczas którego najbogatsi mieszkańcy wręczali sobie srebrne przedmioty. Natomist osoby ubogie obdarowywały się świecami oraz figurkami. Co ciekawe, takie święto trwało nie jeden, a kilka dni od 17 do 23 grudnia.

Skąd się wziął Święty Mikołaj?

Tradycja obdarowywania się prezentami wiąże się także z biskupem miasta Miry, św. Mikołajem, który żył na przełomie III i IV wieku. Legendy oraz relacje historyczne głoszą, że św. Mikołaj bezinteresownie pomagał biednym. Wieczorami wychodził z domu i podrzucał prezenty najbardziej potrzebujących, nie chcąc nic w zamian. To na nim wzorowano się, tworząc obecną postać św. Mikołaja. Natomiast dzisiejszy Świętymi Mikołaj to starszy Pan z długą, białą brodą w czerwonym stroju. Jego pojazd stanowią sanie, które ciągną renifery. Prezenty świąteczne daje tym dzieciom, które były przez cały rok grzeczne. W nocy z 23 na 24 grudnia zakrada się do domów i zostawia pod choinką wymarzone upominki. W wielu domach szykuje się dla Świętego Mikołaja mleko oraz ciasteczka.

Jak wygląda obdarowywanie prezentów obecnie?

Tradycja obdarowywania się upominkami obchodzona jest nie tylko w Polsce, ale również w większości regionów świata. Obecnie prezenty świąteczne pod choinkę przynosi, w zależności od regionu, Aniołek, Gwiazdor, Gwiazdka, Dzieciątko lub Święty Mikołaj. Upominki szykuje się dla wszystkich członków rodziny, z którymi się spędza święta. Jeżeli nie ma możliwości spotkania podczas świąt, bo np. rodzice mieszkają w drugiej części Polski, podarunki wysyła się kurierem. We wręczaniu prezentów bardzo istotną rolę odgrywa również ich odpowiednie zapakowanie. Pakuje się w estetyczny papier z motywem świątecznym albo w specjalną torebkę prezentową. Następnie kładzie się je pod choinką lub do dużego wora i otwiera po kolacji wigilijnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here