Główną funkcją klocków hamulcowych w samochodzie jest generowanie siły podczas oddziaływania na powierzchnię tarczy. Wymagana siła zależy od temperatury pracy produktu, która powinna wynosić od +300-350° Celsjusza (dla zwykłych samochodów) do +800° (dla najwyższej klasy samochodów zagranicznych, sportowych).

Rodzaje klocków hamulcowych, ich wady i zalety

Wszystkie klocki hamulcowe zbudowane są z dwóch elementów: metalowej płytki i odpornego na wysoką temperaturę materiału kompozytowego, który zwiększa tarcie. Mieszanka cierna zawiera ponad 10 składników. Podstawę stanowi pył grafitowy, tlenki metali i substytut azbestu. Substancje te są połączone żywicą odporną na wysokie temperatury.

W nowoczesnych pojazdach występują cztery rodzaje klocków hamulcowych:

  • Klocki ceramiczne – z udziałem miedzi, wykonane w celu zmniejszenia hałasu hamowania.
  • Klocki organiczne – części te oparte są na połączeniu gumy, grafitu, tereftalamidu i włókna szklanego. Są one również nazywane bezazbestowymi.
  • Modele półmetaliczne – składają się w 65% z żelaza. Są one wykonane z różnych stopów Fe. Zazwyczaj są to stal i miedź połączone z dodatkami zwiększającymi tarcie – na przykład węglem.
  • Nisko metaliczne – to coś pomiędzy częściami organicznymi a półmetalicznymi.

Jak dobrać klocki hamulcowe?

Ważne jest, aby chronić się przed podróbkami, a na rynku jest ich wiele.

Wybierając, przestrzegaj tych zaleceń:

  • spójrz na znak certyfikacji „R90” na opakowaniu;
  • dokładnie sprawdź powierzchnię roboczą części, koncentrując się na jednolitości koloru, braku obcych wtrąceń;
  • kup produkty odpowiednie do składu mieszanki z tarczami hamulcowymi;
  • sprawdzić jakość materiału ciernego połączonego z metalową uszczelką (taka sama grubość na obwodzie, wytrzymałość);
  • wybierz produkty o maksymalnym współczynniku tarcia, wysokiej temperaturze pracy.

Nie daj się nabrać na niską cenę. Jeśli produkt jest kilkakrotnie tańszy niż w sklepie, to jest to ewidentna podróbka. Bardziej prawdopodobne jest, że do produkcji użyto niskiej jakości mieszanek ciernych. Taki klocek nie jest w stanie zapewnić skutecznego hamowania. Wybierz polskie klocki hamulcowe wysokiej jakości.

Istnieje nowoczesny sposób walki z podróbkami, przyjęty przez producentów oryginalnych produktów. Jest to zastosowanie unikalnego kodu, będącego zestawem cyfr i liter łacińskich. Używając ostatnich 4 znaków, przeciętny nabywca może „wstukać” kod na stronie producenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here