Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że montaż paneli fotowoltaicznych, jest naprawdę bardzo ważny, jeżeli chodzi o prawidłowe działanie całej instalacji. Przede wszystkim koniecznie trzeba zdecydować, czy zamontować panele na dachu, na ścianie, czy też na gruncie. Generalnie na wydajność paneli fotowoltaicznych wpływa wiele różnych czynników, takich jak na przykład wybór odpowiednich elementów i parametrów fotowoltaicznych, odpowiednie miejsce montażu, jak również prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych. Jeżeli uwzględnimy to wszystko przy planowanej instalacji, to osiągniemy ogromną wydajność instalacji, co przyniesie nam w przyszłości wymierne korzyści

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Kiedy już zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych, to konieczne będzie podjęcie innych równie ważnych decyzji. Przede wszystkim, będziemy musieli zdecydować, gdzie właściwie chcemy zlokalizować ten system. Musimy nie dokładnie zastanowić, czy w naszym wypadku lepiej będzie umiejscowienie na dachu, czy też na działce obok naszego domu. W przypadku montaży gruntowych, wykorzystywane są specjalistyczne stelaże, które umożliwiają uzyskanie odpowiedniego kąta nachylanie i zoptymalizowanie położenia instalacji względem nasłonecznienia. Nie ma takiej możliwości, żeby ogniwa były umiejscowione bezpośrednio na gruncie. Można skorzystać z rozwiązania, które często jest wykorzystywane na przykład wówczas, gdy dach jest bardzo zacieniony, czy też na działce nie ma miejsca. Wówczas panele są montowane na ścianie budynku pod odpowiednim kątem. Jednakże, rozwiązanie takie jest bardzo rzadko stosowane. Najczęściej system fotowoltaiczny jest montowany na dachu, czy też na działce. Jednakże, z racji tego że panele na działce zajmują bardzo dużo miejsca, to zdecydowana większość osób decyduje się na to jedynie wówczas, jeżeli nie ma możliwość montażu na dachu.

Dobór elementów instalacji

Jeżeli chcemy zainstalować w instalację fotowoltaiczną, to koniecznie musimy wybrać dobry falownik, a więc element, który ma za zadanie zmieniać napięcie stałe na naprzemienne, a więc takie, które znajduje się w gniazdkach gospodarstwa domowego. Na tym elemencie nie można oszczędzać, ponieważ jest kluczowym systemem całej instalacji. Koniecznie trzeba też pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach nadmiarowo-prądowych, różnicowo-prądowych, jak również przeciwprzepięciowych, które mają za zadanie chronić urządzenia elektryczne przed zwarciami, czy też nagłymi skokami napięcia, które występują na przykład podczas burzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here