Półpasiec to bardzo ostra choroba zakaźna, która jest wywoływana przez wirus. Do jej objawów zalicza się wysypkę oraz ogromny ból. Może ona dopaść każdego! Jak się z niej wyleczyć? Jak unikać półpaśca? Sprawdź, co to za choroba!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/polpasiec-przyczyny-objawy-i-leczenie/

Półpasiec

To choroba, która jest bardzo nieprzyjemna i może dotknąć każdego z nas. Wywoływana jest tym samym wirusem co ospa wietrzna – HHV-3. Może dostać się on do naszego organizmu poprzez drogę kropelkową.

Półpasiec, pomimo tego, że jest bardzo podobny do ospy wietrznej, nie jest wykluczony z potencjalnych chorób w przyszłości, nawet gdy mamy za sobą ospę wietrzną, której jedno przechorowanie, gwarantuje nam już bezpieczeństwo w przyszłości.

Wirus ma zdolność przejścia w stan uśpienia, a więc znajduje się wówczas w zwojach nerwowych, zaraz obok rdzenia kręgowego i czeka, aby w sprzyjających warunkach uderzyć w nasz organizm. Zazwyczaj to moment, w którym jesteśmy osłabieni i mamy jakąś infekcję. Dorosły człowiek, który nie chorował w dzieciństwie na ospę wietrzną, może jednak zachorować na półpasiec po kontakcie z dzieckiem, które jest chore na ospę!

Należy jednak pamiętać, że przechorowanie półpaśca raz daje nam gwarancję dożywotnią, że drugi raz go nie doświadczymy!

Objawy i leczenie

Półpasiec objawia się bólem gardła, podwyższoną temperaturą, a także osłabienie. W późniejszym stadium dochodzi do stanu zapalnego nerwu czuciowego oraz unerwionej przez niego skóry, a to oznacza ból, który występuje wokół zakażonego nerwu. Ból należy do ostrych, silnych i piekących. Po upłynięciu 2-3 dni pojawia się pęcherzykowa wysypka z odczynem zapalnym, a dalej te przeobrażają się w krostki, które zasychają i tworzą strupki.

Półpaśca leczy się przede wszystkim izolacją domową, a także środkami przeciwbólowymi i antywirusowymi. Przy okropnym bólu można również podawać zastrzyki z witaminy B1 i B12. Choroba mija po 2-3 tygodniach i na całe szczęście już nigdy nie wraca!

Przeczytaj też: http://www.larobes.pl/seler-naciowy-jest-super-zdrowy/

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here