Wybór dobrego akumulatora do samochodu jest niezwykle ważny dla bezpiecznej i wydajnej eksploatacji auta. Rynek akumulatorów obfituje w oferty nowoczesnych, zapewniających lepszą żywotność, coraz bardziej udoskonalonych modeli, które mają spełniać oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników, a przede wszystkim mają zaspakajać potrzeby zróżnicowanych modeli samochodów.

Przed wyborem i zakupem akumulatora do swojego pojazdu, warto więc zapoznać się z ich bogatą ofertą dostępną na przykład na https://akumulatorsklep.pl, a także dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, aby dobrać odpowiedni akumulator do swojego modelu auta.

Akumulatory – rodzaje i ich charakterystyka

Wśród dostępnych na rynku akumulatorów, znajdziemy kilka rodzajów różniących się od siebie zasadą działania a dokładnie rodzajem baterii, są to:

  • akumulatory kwasowo-ołowiowe (SLA) – to najpowszechniej stosowane akumulatory, które spotkamy zarówno w samochodach osobowych, dostawczych, jak i motocyklach. Ich największą zaletą jest to, że możemy je naładować „na pusto”, jednak są one narażone na zasiarczenie, jeżeli akumulator jest zbyt długo rozładowany.
  • akumulatory żelowe (GEL) – ten rodzaj akumulatorów najczęściej używany jest w pojazdach mechanicznych, które głęboko, ale wolno rozładowują baterię, najczęściej są to pojazdy terenowe, a także te, wyposażone w technologię Stat-Stop. Ten rodzaj akumulatorów jest bardzo odporny na wstrząsy, a także dopasowany do pracy pod różnym kątem nachylenia. To, co może z kolei sprawiać problem to konieczność spełnienia odpowiednich warunków ładowania, jest to niezbędne do zachowania fabrycznej pojemności.
  • akumulatory o podwyższonej wydajności (AFB, ECM, EFB) – akumulatory te odznaczają się niemal podwójną wydajnością, w stosunku do tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Najczęściej stosuje się je w pojazdach, posiadających bardzo mocno rozbudowaną elektronikę, a także tych wyposażonych w system do jazdy miejskiej Start-Stop. Akumulatory te nie mają jednak odporności na rozładowania.
  • akumulatory typu Absorbed Glass Mat (AGM) – to grupa najdroższych akumulatorów, odznaczających się największą wydajnością. Najczęściej stosowane są w nowoczesnych pojazdach posiadających szybki, lecz płytki pobór prądu – np. samochody uprzywilejowane, używa się w ich też w pojazdach hybrydowych. Akumulatory te nie wymagają uzupełnienia elektrolitu, są jednak bardzo drogie i nie są odporne an wysokie temperatury.

Jak wybrać odpowiedni akumulator?

Wybierając akumulator do swojego pojazdu, przede wszystkim powinniśmy kierować się zaleceniami producenta. To ważne aby trzymać się wyboru producenta, ponieważ w innym wypadku, jeżeli na własną rękę zastosujemy na przykład tradycyjny akumulator kwasowo-ołowiowy, do pojazdu, który pierwotnie wyposażony był w akumulator typu Absorbed Glass Mat, narazimy się na szybka konieczność ponownej wymiany, gdyż akumulator będzie za słaby do potrzeb naszego pojazdu i szybko się wyeksploatuje. Ponadto, dobór nieodpowiedniego akumulatora może skutkować uszkodzeniem instalacji elektrycznej. To na co powinniśmy zwrócić uwagę, to pojemność akumulatora. Ilość amperogodzin powinna być dopasowana do pojemności skokowej silnika. Z kolei im wyższy będzie prąd rozruchowy, tym lepiej, gdyż zapewni płynny rozruch silnika zimą. Warto też zwrócić uwagę na kształt akumulatora oraz rodzaj biegunów, abyśmy bez problemu zamontowali akumulator w samochodzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here