Sadzenie roślin to podstawowa czynność w ogrodzie, którą co roku zajmują się liczni miłośnicy ogrodnictwa. To właśnie od prawidłowego posadzenia roślin zależy późniejsza kondycja i wzrost roślin, które mają udekorować nasz ogród. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, musimy podejść do sadzenia roślin w bardzo poważny sposób, zaczynając od sprawdzenia najważniejszych informacji o sadzeni roślin. Jak przygotować sadzonki kwiatów? O czym musimy pamiętać? Czego unikać?

Od czego zaczynamy sadzenie sadzonek kwiatów?

Przed samym sadzeniem należy sprawdzić jakość i cechy gleby w swoim ogrodzie, a następnie dobrać odpowiednie rośliny na pasujące im miejsce. Zwracamy uwagę na wiele czynników tj. rodzaj podłoża i jego pH, wilgotność, nasłonecznienie, temperaturę i sąsiedztwo innych roślin. Najczęściej rośliny sadzi się wiosną i jesienią, choć w wielu przypadkach okres jesienny jest optymalnym okresem na sadzenie. Zależnie od grupy roślin (m.in. jednoroczne, krzewy, byliny, pnącza, cebulowe, drzewa lub rośliny zimozielone) terminy sadzenia mogą być zróżnicowane. Co ważne, dzięki ofercie sklepów ogrodniczych (również internetowych), sadzonki roślin możemy kupić w dowolnym okresie roku. Mimo to nie powinniśmy zapominać o optymalnym czasie na sadzenie roślin, ponieważ wpływa to na ich rozwój i kwitnięcie.

Najważniejsze informacje o sadzeniu sadzonek kwiatów

Podstawowym czynnikiem przy sadzeniu roślin jest prawidłowy dobór roślin do gleby i jakość sadzonek. Sadzonki roślin muszą być zdrowe i mieć rozbudowany system korzeniowy. W przypadku zakupu roślin w pojemnikach unikajmy przerośniętych brył korzeniowych, które znacząco utrudniają aklimatyzację danej rośliny w nowym miejscu. Rośliny należy sadzić w podłoże dostosowane do wymagać konkretnej rośliny. Bardzo ważne jest przy tym zwrócenie uwagi na pH gleby. Zanim zaczniemy sadzenie musimy się również upewnić, że gleba jest oczyszczona z chwastów i zanieczyszczeń, które mogą potencjalnie wpłynąć na rozwój rośliny. Czasem dla użyźnienia gleby konieczne jest zastosowanie nawozów.

Sadzenie kwiatów jednorocznych

Jeżeli decydujemy się na rozsady roślin jednorocznych, bardzo ważnym czynnikiem są warunki pogodowe, dlatego koniecznie musimy wziąć je pod uwagę. Dołek pod przyszłe rośliny powinien być wystarczająco duże, aby korzenie młodych roślin bez problemu mogły wpasować się w glebę. Kiedy sadzimy małe rośliny, musimy uważać na ich korzenie. Po posadzeniu, każdą roślinę dokładnie podlewamy. Przy uprawie roślin cebulowych sadzenie jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem wpływającym na dalszy rozwój roślin. Zgodnie z ogólną zasadą, cebule sadzimy na głębokość 2- 3 krotnej wysokości samej rośliny. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje wiele wyjątków od tej reguły. Rośliny cebulowe, które kwitną latem bądź jesienią sadzimy wiosną, natomiast rośliny cebulowe, które rosną wiosną, sadzimy na przełomie lata i jesieni. Podsumowując, zaczynamy od przygotowania dołka o odpowiednich parametrach, następnie sadzimy rośliny w ten sposób, aby ich wierzchołki skierowane były ku górze. Później przysypujemy dołek ziemią oraz lekko ugniatamy i podlewamy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here