Nerwica jest w obecnych czasach bardzo często występującym stanem chorobowy. Zwykło się ją nazywać chorobą XXI weku. Tempo naszego życia, w ostatnich latach stało się naprawdę mocno niepokojące. Napięcia zawiązane z presją społeczną, na początku skorelowane  z poszukiwaniem pracy, a później koncentrujące się na spełnieniu wymaganych oczekiwań, to zaledwie zaczątek o wiele szerszej dyskusji.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/nerwica-sposoby-leczenia-nerwicy/

Nerwica może dotyczyć wielu obszarów naszego życia, szczególnie w świecie post pandemicznym kiedy to zmieniły się nasze bezpośrednie relacje z bliskimi ludźmi a także, z  tym osobami, które często spotykamy tylko przypadkowo. Uczucie lęku i zagrożenie towarzyszyło nam i towarzyszy nadal w codziennych relacjach. Ciągła obawa przez zarażeniem, wzmożony reżim sanitarny, o którym na każdym kroku przypominają nam media i który my sami utrzymujemy w naszych domach potęguje rożnego rodzaju nerwice natręctw. ( np. te związane z ciągłym myciem rąk, dezynfekcją pomieszczeń i przedmiotów, które dotykaliśmy, lub tymi które mogły mieć kontakt z innymi osobami.

Sytuacji można by mnożyć, jako, że jest to jedynie czubek góry lodowej. Sama nerwica to  pojęcie ze słownika psychiatrii. Jako schorzenie posiada wiele odmian kategorii, zaczynając od nerwicy lękowej mającej najczęściej swoją genezę w dzieciństwie pacjenta a kończąc na nerwicy natręctw opisanej powyżej  a związanej z kompulsywnym wykonywaniem pewnych czynności.

Rodzaje nerwicy

Może jeszcze wyróżnić nerwicę:

  1. Nerwicę – jako zaburzenie dysocjacyjne
  2. Nerwica jako zaburzenie adaptacyjne ,
  3. Zaburzenia występujące pod postacią somatyczną
  4. Nerwica jako zaburzenia lękowe czyli fobie.

Nerwica objawia się najczęściej w pierwszej fazie jak odczucie na nową, trudną sytuację. Nasz organizm zazwyczaj reaguje na to przyspieszonym biciem serca, bólem żołądka  ( nerwica żołądka).

Sytuacje takie powodują,  że chory celowo zaczynam znikać z życia społecznego coraz bardziej, w obawie prze swoją „odmiennością”, z obawy przed brakiem kontroli nad własnym ciałem.

Sposoby leczenia nerwicy

Leczenie nerwicy należy podjąć najszybciej jak będzie to tylko  możliwe.  W tym celu powinniśmy udać do specjalisty z zakresu psychiatrii. Zależnie od stanu rozwoju choroby  w jaki  znajduje się chory, lekarz zaleci psychoterapię oraz jeżeli będzie to konieczne zastosuje również specjalny zestaw leków.

Przeczytaj też: http://www.larobes.pl/jak-bezpiecznie-stosowac-ziola-w-ciazy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here