Zabawki Barbie to już ikona na rynku, a samo słowo barbie stało się synonimem lalki. Jednak nie każda lalka jest barbie, tak jak nie każde sportowe buty są prawdziwymi adidasami.
Zabawki barbie to marzenie większości dziewczynek- możliwości zabawy i przebieranek są nieskończone.

Zabawa lalkami rozwija wyobraźnie

Dzieci nadają im imiona, odgrywają scenki, dbają o nie, czeszą, ubierają. Często taka zabawka jest nieustannym towarzyszem dnia codziennego malucha. Każda z nas pewnie pamięta swoją ukochaną lalę z dzieciństwa.

Oferta lalek jest ogromna- firma dba o to, by każdy znalazł coś dla siebie- wszelkiego rodzaju dodatki, meble, nawet zwierzęta domowe dla lalek, samochody, domki, ubrania od projektantów, buty, peruki, produkty do stylizacji włosów i tak dalej. Swojej lalce można kupić prawie wszystko to, co prawdziwej, dorosłej osobie.

Istnieją również interaktywne lalki, które tańczą, mówią, potrafią się ruszać, zmieniają kolory włosów, i tak dalej.
Szczególną popularnością cieszą się ogromne domki (oczywiście najczęściej w kolorze różowym) z kilkoma pomieszczeniami i różnymi gadżetami.

Zabawki barbie jednak często wywołują kontrowersje, ze względu na nierealistyczny ideał piękna, jaki reprezentują. Lalki mają proporcje ekstremalne- żadna kobieta nie byłaby w stanie naturalnie wyglądać w ten sposób- maleńka talia z dużymi piersiami i szczupłe nogi nienaturalnej długości.

Matki często martwią się, że przez zabawę takimi lalkami małe dziewczynki mogą później popadać w kompleksy, ze względu na to, że nigdy nie będą wyglądać jak swoje ukochane lalki. Istnieją nawet ekstremalne przypadki kobiet, które próbują operacjami plastycznymi upodobnić się do barbie, wskutek czego wydają miliony pieniędzy i zagrażają swojemu zdrowiu.

Nie wiem na ile wygląd zabawki ma wpływ na postrzeganie swojego ciała przez dziecko. Przecież zabawa owieczką nie sprawia, że chce wyglądać jak owieczka prawda? A lalki w swojej długiej historii nigdy nie próbowały być realistyczne- bo każde dziecko zdaje sobie sprawę z tego, że to tylko zabawka.

barbie nauczycielka

Ale jakby się nad tym zastanowić, dlaczego zabawka dla dziecka miałaby wyglądać akurat jak kobieta o proporcjach, które przypominają bardziej prymitywną fantazję z filmów pornograficznych? Bo na pewno nie stanowi ideału dla dziecka. Dziewczęcym ideałem piękna we wczesnym wieku jest mama. Nie jakaś sztuczna lala.
Firma barbie jednak stara się przeciwdziałać zaszufladkowaniu i wprowadza na rynek lalki o różnych typach figur- niższe, wysokie, z bardziej krągłymi kształtami i o różnych odcieniach skóry.

Coś, co stało się symbolem nierealistycznego ideału piękna, starają się przekształcić w narzędzie walki o siłę i niezależność kobiet.
Powstały barbie wykonujące różne zawody- mistrzynie, pilotki, żołnierki- lalki wymykające się stereotypom, ukazujące młodym dziewczynką, że kobiety potrafią być silne i mogą być kim zechcą. Takie przesłanie powinniśmy wpajać naszym dzieciom.

Badania dowodzą, że poprzez wybór zabawki podświadomie wpajamy dzieciom, jaką rolę powinny pełnić w społeczeństwie. Chłopiec dostaje prezenty związane z przygodą, eksperymentami, czasami agresją (na przykład zabawkowy pistolet), a w tym czasie dziewczynki bawią się zabawkową kuchnią i plastikowymi dziećmi.

Łatwo z tego wywnioskować jaki przekaz podświadomie odbierają takie dzieci. Dlatego warto pokazywać, że barbie- może być piękna i nosić makijaż- ale równocześnie może zostać prezydentem kraju. Nie zamykajmy zabawki barbie w pudełku.

Pamiętajmy, że dzieci bardzo dużo chłoną i są podatne na wszelkie nasze sugestie. Warto więc pokazać dziecku, że może zostać kim zechce i dać zaproponować różne opcje zabawek do wyboru (nie ma nic złego w chłopcach bawiących się lalkami, często wynika to z zaciekawienia płcią przeciwną, dlatego nie zakazujmy chłopcom, którzy wykazują do tego chęć bawienia się lalką).

barbie

Gdzie kupować barbie?

Lalki są dostępne praktycznie w każdym większym sklepie z zabawkami- zwróćmy uwagę czy chcemy kupić „oryginalną” (te są zwykle droższe) firmy barbie, czy zależy nam po prostu na zwykłej lalce. Warto kupić taką, do której będziemy mogli dokupić później różnego rodzaju gadżety (nie na każdą lalkę na przykład pasuje to samo ubranko). Pamiętajmy też o tym, że ważna jest jakość, bo najtańsza lalka nie zawsze przetrwa intensywne zabawy.

Jednak nie dajmy się też ponieść modzie i kaprysom naszego dziecka wydając duże pieniądze na zabawkę, która po kilku dniach zostanie zapomniana. Jak w każdym przypadku- najlepiej zainwestować w klasykę :).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here