Bóle miesiączkowe są problemem wielu kobiet, jest to bardzo uciążliwa dolegliwość. Comiesięczne krwawienie menstruacyjne prowadzi do kilkudniowego dyskomfortu, który może nawet prowadzić do wykluczenia z codziennych czynności.

Bóle menstruacyjne mogą mieć postać lekką, wtedy mówimy o bólu fizjologicznym, lub mieć postać ostrą, ból wtedy jest silny, czasami nie do zniesienia. Nasilenie bólu zazwyczaj pojawia się na kilka dni przed miesiączką oraz w pierwszych dniach jej trwania.

W niektórych przypadkach oprócz bólu, mogą pojawić się inne objawy, takie jak: osłabienie, przemęczenie, biegunka, czy ból pleców.

Kiedy ból menstruacyjny może niepokoić?

Do lekarza należy się zgłosić, gdy pojawi się bardzo silny ból menstruacyjny, który objawia się przed miesiączką, jak i podczas jej trwania. Jest to rodzaj bólu, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, sprawia że nie mamy na nic siły, leżymy cały dzień w łóżku. Towarzyszyć mu mogą wymioty, biegunki oraz nadmierna potliwość. To nie są objawy naturalne, dlatego warto skorzystać z wizyty u specjalisty.

Na wizytę ginekologiczną, należy się również udać gdy pojawią się krwawienia lub plamienia pomiędzy cyklami, obfite miesiączki, ból podczas stosunku seksualnego, upławy z pochwy, ból jajników lub ból brzucha, po zakończeniu okresu.

Przeczytaj też: http://www.larobes.pl/puder-transparentny-co-jest-w-nim-wyjatkowego/

Przyczyny bolesnych miesiączek

Endometrioza – jest to choroba, która zwykle występuje u kobiet w wieku reprodukcyjnym. Mówimy o niej, gdy dochodzi do występowania śluzówki macicy, poza miejscem, gdzie powinno się ono znajdować, czyli jamą macicy. Najbardziej charakterystycznych objawem tej dolegliwości są bolesne i obfite miesiączki. Poza tym pojawia się ból podczas stosunku seksualnego, bóle podbrzusza, problemy z zajściem w ciążę oraz plamienia pomiędzy miesiączkami.

Mięśniaki macicy – są to nienabłonkowe, niezłośliwe nowotwory macicy. Twory te nie dają przerzutów, nie rozprzestrzeniają się również drogą krwionośną oraz limfatyczną. Ich cechą jest hormonozależność. Często są przyczyną silnych bóli w podbrzuszu oraz obfitych miesiączek.

Torbiele na jajnikach – są często spotykane u kobiet, bez względu na wiek. Torbiele mają zazwyczaj charakter łagodny, ale mogą być również złośliwą odmianą guza. Występują z różnych powodów i mają różny charakter. Torbiele przez długi okres czasu mogą pozostawać niezdiagnozowane, ponieważ nie dają o sobie znać. Dopiero w zaawansowanym stadium pojawia się powiększony obwód brzucha, obfite miesiączki, wzdęcia, plamienia pomiędzy cyklami, nacisk na pęcherz, ból oraz dyskomfort w podbrzuszu.

Źródło: https://www.coconeyla.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here