Wydajność instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze uwarunkowana jest prawidłowym montażem paneli. Zanim jako szczęśliwi posiadacze fotowoltaiki cieszyć będziemy się niższymi rachunkami za energię elektryczną, warto poświęcić nieco wysiłku na znalezienie zaufanego, solidnego wykonawcy, któremu zlecimy montaż paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika w praktyce

Zjawisko fotowoltaiczne jest naturalne. Efekt powstaje w ciałach stałych na skutek oddziaływania na nie światła słonecznego. Pod wpływem światła powstaje siła elektromotoryczna, którą półprzewodniki konwertują na energię elektryczną. Ważną kwestią jest więc materiał, z którego ogniwa są produkowane oraz sposób pobierania, magazynowania, przesyłania wytworzonej energii elektrycznej.

W skład klasycznego zestawu instalacji fotowoltaicznej wchodzą:
• Ogniwa fotowoltaiczne, nazywane również ogniwani słonecznymi lub fotoelektrycznymi; układ ogniw nosi nazwę panelu,• Inwerter, czyli falownik ma za zadanie inwertować prąd stały powstający w ogniwach na prąd zmienny płynący w sieci,
• Okablowanie,
• Bateria akumulatorów wraz z regulatorem ładowania (do magazynowania nadwyżek energii),
• Licznik energii do celów pomiaru i rozliczeń.

Użytkownik instalacji wykorzystuje wyprodukowaną przez siebie energię, a nadwyżkę sprzedaje do zakładu energetycznego. W czasie, gdy zwiększa się zapotrzebowanie na energię użytkownik pobiera prąd z sieci i rozlicza się z energetyką według taryf umownych.

Montaż paneli fotowoltaicznych – od czego zacząć?

Realizację zamiaru zakupu instalacji fotowoltaicznej warto rozpocząć od konsultacji z fachowcami z branży fotowoltaicznej. Producenci lub dystrybutorzy instalacji chętnie udzielają porad co do rodzaju, wielkości, usytuowania itp. Najpierw należy ocenić, czy nasz budynek i jego otoczenie spełniają warunki techniczne. Sprawdza się między innymi usytuowanie względem stron świata, zacienie, nachylenie dachu. Warto wiedzieć, że panele montować najlepiej na dachach o spadzie 30-40 stopni, ale nawet płaskie dachy sprawdzają się znakomicie, gdy panele pod odpowiednim kątem zostaną zamontowane na wspornikach. Konieczne jest także sprawdzenie prawnych aspektów. W tym wypadku konieczna jest wizyta w siedzibie gminy i sprawdzenie planów miejscowego zagospodarowania, a w przypadku mieszkań należących do wspólnoty wymagana jest zgoda wspólnoty wyrażona w formie uchwały.

Jakie warunki korzystnie wpływają na wydajność instalacji?

Firma przeprowadzająca montaż paneli fotowoltaicznych poza kierunkiem oraz kątem nachylenie musi wziąć także pod uwagę wiele innych warunków. Jednym z nich jest zacienianie przez obiekty znajdujące się na budynku lub w jego otoczeniu. Mogą to być inne budynki, kominy, słupy energetyczne, wysokie drzewa. Jeśli nie da się wyeliminować takich przeszkód wówczas należy przewidzieć montaż instalacji o większej powierzchni.

Należy też pamiętać o optymalnej temperaturze, w której ogniwa powinny pracować. Niektórzy kojarzą fotowoltaikę z wysokimi temperaturami. Faktem jest, że nagrzane powietrze rozrzedza się i tym samym ułatwia światłu słonecznemu dotarcie do powierzchni ogniw, ale zjawisko fotowoltaiczne nie jest zjawiskiem cieplnym a świetlnym i nadmierne temperatury obniżają wydajność. Temperaturą optymalną jest około 20 stopni Celsjusza. W czasie montażu należy zwrócić uwagę na stworzenie wolnych przestrzeni buforowych miedzy elementami instalacji, w których to przestrzeniach powietrze krążąc swobodnie będzie schładzało zbyt nagrzane elementy konstrukcji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here