Producenci tokarek oferują wiele mniej lub bardziej zaawansowanych urządzeń, które przydać mogą się przy wielu zadaniach. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą poznać największe zalety dostępnych na rynku obrabiarek.

Tokarki uniwersalne i stołowe

Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście tokarki uniwersalne, które wyróżniają się bardzo szerokim zastosowaniem. Tego typu urządzenia przeznaczone są przede wszystkim do toczenia zgrubnego i precyzyjnego różnorodnych materiałów. Obrabiać można drewno, jak i również metal i tworzywa sztuczne.

Jeżeli chodzi o tokarki stołowe to także wykorzystywane są one do precyzyjnego toczenia. Tego typu obrabiarki najczęściej wykorzystywane są w wymagającym przemyśle optycznym i zegarmistrzowskim. Warto wspomnieć o tym, że tokarki stołowe coraz częściej wykorzystywane są przez tokarzy amatorów.

Czym wyróżniają się tokarki uchwytowe?

Uchwytowa tokarka wykorzystywana jest przeważnie do wytwarzania różnorodnych tulei, pierścieni, krążków i tarcz. Godne polecenia są przede wszystkim maszyny sterowane numerycznie, które poradzą sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami.

Do tokarek uchwytowych można zaliczyć popularne tokarki czołowe. Jak sama nazwa wskazuje urządzenia tego typu używane są od czołowej strony wrzeciona. Specjalna konstrukcja sprawia, że na jednym mocowaniu można wykonać zarówno obróbkę wstępną, jak i również obróbkę końcową. Cały mechanizm obrabiania odbywa się za pomocą dwóch krzyżowych suportów.

Do tokarek uchwytowych zaliczamy także tokarki boczne i pionowe. Te pierwsze można użyć od bocznej strony wrzeciona. Jeżeli chodzi o tokarki pionowe to występują przy nich nie tylko suporty krzyżowe, ale również suporty wielopozycyjne. Dzięki nietypowej konstrukcji operatorzy mają bezproblemowy dostęp do obrabianego materiału.

Czym charakteryzują się tokarki rewolwerowe?

W wielu branżach wykorzystywane są nowoczesne tokarki rewolwerowe, które korzystają z dobrodziejstwa specjalnej głowicy rewolwerowej. Maszyny tego typu wykorzystywane są przede wszystkim do seryjnej produkcji.

Tokarka z głowicą o osi pionowej zaprojektowana jest do kompleksowej obróbki prętów o bardzo różnej średnicy. Wyróżnić można maszyny z suportem krzyżowym i specjalne maszyny suwakowe z saniami. Dostępna jest także tokarka z głowicą o osi poziomej, która przeznaczona jest z kolei do profesjonalnej obróbki krótkich i drobnych detali.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here