Karmienie zwierząt jest szczególnie ważne, gdy Twoim podopiecznym jest młode szczenię. W pierwszym okresie życia zwierzę potrzebuje odpowiednich porcji wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a podawany mu pokarm powinien zawierać dużo energii oraz białka. Dlatego szczeniętom należy podawać specjalny rodzaj karmy bytowej, dedykowane właśnie dla młodych psiaków. Poniżej udzielamy porad w tym temacie – dowiesz się jakie karmy bytowe dla szczeniąt warto wybrać oraz co powinno znaleźć się w ich składzie, by mieć pewność, że jest to karma dobrej jakości. 

Karma bytowa z prawdziwego zdarzenia – czyli o zdrowym i poprawnym żywieniu zwierząt 

Karma wykorzystywana w codziennej diecie szczeniąt powinna nieco różnić się od karmy dedykowanej dla psów dorosłych. Pierwszą istotną różnicą jest wielkość cząstek lub granulków. W przypadku karmy dla szczeniąt – są one odpowiednio mniejsze. Dzięki temu ich spożywanie nie przysparza szczeniętom tyle problemu co karma dla psów dorosłych. Ponadto, karma dedykowana dla szczeniąt nadaje się do spożywania przez przedstawicieli wszelkich ras, także tych wyjątkowo niewielkich. 

Karma dla szczeniąt powinna być także lekkostrawna. Układ pokarmowy młodego psa jest stosunkowo wrażliwy i dlatego nie należy podawać mu karmy, której strawieniu by nie podołał. Nadmierne przeciążenie układu trawiennego może spowodować wymioty, bóle, skurcze oraz uciążliwe dla opiekunów biegunki. 

Dla szczeniąt zaleca się stosowanie karmy miękkiej i mokrej, zamiast suchej. Oczywiście, nie jest to żelazna reguła, która obowiązuje we wszystkich przypadkach. Jednak warto podkreślić, że większość szczeniąt lepiej radzi sobie z przyswajaniem i gryzieniem delikatnej i łatwej w przyswojeniu karmy mokrej. Ponadto, razem z pożywieniem mokrym przyswajana jest woda, co stanowi dodatkowy plus tego wyboru i pozwala zaspokoić dwie potrzeby za jednym razem. Procentowy udział wody w karmie suchej jest zdecydowanie niższy (około 10%) niż w przypadku karmy mokrej (nawet powyżej 70%). 

Składniki karmy bytowej dla szczeniąt – co powinno się w niej znaleźć?

Karmę bytową należy też dobierać na podstawie jej składu. Polecamy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na rodzaj oraz jakość białka obecnego w składzie. Najlepiej wypadają karmy z hydrolizowanym białkiem. Ponadto, ważne są kwasy tłuszczowe nienasycone Omega-3 oraz Omega-6, niezwykle istotne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu psa. 

Ważne są także witaminy obecne w składzie karmy, wśród których nie powinno zabraknąć witaminy C oraz E. Obo nich, istotna jest też dawka probiotyków, które mają olbrzymi wpływ na przebieg procesów trawiennym oraz stopień przyswojenia poszczególnych składników odżywczych. Ponadto, probiotyki stymulują działanie układu odpornościowego, a ich obecność w karmie bytowej może wydłużyć życie psiaka i zagwarantować mu dobrą kondycję na starość. 

W składzie karmy bytowej dla szczeniąt nie powinno też zabraknąć minerałów, takich jak wapń, fosfor, cynk i miedź. Mają one wpływ na prawidłowy rozwój poszczególnych narządów i układów w organizmie psiaka. Warto też uwzględnić ich obecność w składzie przysmaków i przekąsek wybieranych dla psiaka i podawanych mu w czasie zabaw, niezależnie od karmy bytowej. 

Na koniec pragniemy polecić zestaw karm dostępny w sklepie internetowym https://petcentrum.pl/ – wyprodukowanych z najwyższą dbałością o prawidłowy i łatwo przyswajalny skład. Dostępne w ofercie karmy bytowe dla szczeniąt to produkty renomowane i zalecane do użycia od pierwszych tygodni życia szczenięcia aż do osiągnięcia dorosłości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here