ABC mineralogii – hematyt

0
2294

Minerał hematyt w formie krystalicznej nie oddaje atrybutów swej nazwy. Dopiero po roztarciu na miałki proszek pokazuje, jaki jest naprawdę. Zmielony tlenek żelaza jest czerwony jak krew z greki haema.

Właściwości hematytu

Hematyt jest kruchy jak materiał, z którego jest zbudowany. Tworzy struktury o zmiennych kształtach. W zależności od odmiany tworzy skupiska charakteryzujące się specyficznym wyglądem. Może być pylistą substancją nazywaną hematytową śmietaną; kulisto-groniasty jako szklane głowy w postaci kulistych sklejonych ze sobą jak bańki mydlane przestrzennych struktur połyskliwego minerału; w zbitej strukturze o nazwie żelaziak czerwony o pięknej ceglastej barwie; grubokrystaliczny błyszcz żelaza, który w surowym stanie przypomina połyskujące bryły węgla kamiennego; róża hematytowa w postaci rozet z mocno sklejonych ze sobą przestrzennych brył ułożonych w nieładzie i zlepionych materiałem naciekowym lub spieczonym; w formach naciekowych jako krwawnik, prawdopodobnie najpiękniejsza forma hematytu o różnych barwach w tym przezroczysty z zawieszonymi czerwonymi wtrąceniami, wyglądającymi jak maleńkie kropelki krwi.

Miejsce w ofercie handlowej

Stałą ofertę dostępu do hematytu w wielu kolorach o różnej obróbce udostępnia sklep internetowy manzuko.com

Wygoda tego rozwiązania jest prosta. Materiały mineralne są poddane wstępnej obróbce i gotowe do samodzielnego złożenia. Niektóre rozwiązania nie wymagają nawet specjalistycznych narzędzi i do montażu drobnych elementów wystarczy igła z nawleczona żyłką.

Gdzie występuje hematyt?

Jest tak pospolity, jak żelazo i jego tlenki. W Polsce czerwone formacje skalne występują na terenach ziemi świętokrzyskiej.

Znany jest rezerwat archeologiczny o nazwie Rydno gdzie osadnictwo datowane jest na pięćdziesiąt tysięcy lat wstecz. Na terenie jednostki kulturalno-oświatowej znaleziono ślady wykorzystania hematytu przez pierwotne kultury Neandertalczyków, którzy zamieszkiwali te tereny w wymienionym czasie.

Inne stanowiska to Karpaty, tatry i Góry Kaczawskie, a także Kujawy.

W wielu miejscach hematyt występuje jako spoiwo innych formacji mineralnych na przykład z magnetytem lub pirytem.

Lista krajów, w których występuje w skorupie ziemskiej hematyt, jest długa. Otwiera ja Ameryka Północna z USA i Kanadą oraz Meksykiem. Dalej występują wszystkie kontynenty z państwami, gdzie hematytów jest najwięcej.

Francuskie kryształy z Europy sięgają nawet wielkości dziesięciu centymetrów.

Jest jeszcze jedno miejsce nie z tej ziemi, gdzie hematyt jest pospolity jak powietrze, którego tam brakuje. Planeta w sąsiedztwie Ziemi o nazwie Mars jest zasobnikiem niewyczerpanym tego minerału.

Do czego można użyć hematytu?

Jako ruda żelaza wykorzystywany jest do produkcji wyrobów stalowych.

Ciekawostką jest wykorzystanie do produkcji farb. Występuje w nich jako pigment. Czerwona farba nosi nazwę czerwonej ochry.

Minerały w formie kryształów wykorzystywane są w jubilerstwie i do kultywowania tradycji kolekcjonerskich.

Związki hematytu z krwią

Hematyt poza nazwą i kolorem przypominającym krew ma trwalszy, choć mniej namacalny związek. We krwi znajduje się żelazo zawarte w hemoglobinie.

Medycyna przed wiekami uważała, że hematyt może wyleczyć niedokrwistość lub małe krwawienia.

Symboliczne znaczenie

W dawnych wiekach hematyt był uważany za kamień przypisany mężom zbrojnym. Z pewnością z powodu związków z rozlewem krwi. Wytwarzano z niego farbę, która malowano ciała wojowników udających się na pole walki.

Hematytowi poświęcona jest w astrologii planeta Mars. Planeta wojowników i nagłego wzburzenia i działania prowadzącego do rozlewu krwi.

Właściwości astralne hematytu

Według wiedzy tajemnej hematyt tak jak kryształ górski i jaspis jest akumulatorem energii astralnej. Powinni nosić go przy sobie ludzie pozbawieni równowagi energetycznej. W okresach zachwiania bilansu energetycznego. Wskazany również w okresach rekonwalescencji po przebytych chorobach.

Hematyt poprawia ogólne samopoczucie, podtrzymując uczucie dobrostanu. Jest naturalnym neutralizatorem promieniowania elektromagnetycznego, którego w obecnym czasie w eterze znajduje się mnóstwo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here