Cokół jest elementem wykończeniowym, który znajdował się w naszych pokojach już przed wiekami. Warto jednak zauważyć, że od tamtej pory mocno ewoluował, a dziś często jest nawet zupełnie pomijany. Na jego miejsce z chęcią wykorzystujemy za to inne rodzaje wykończeń, przede wszystkim niewielkie, plastikowe listwy przypodłogowe. Czy w takim razie warto w ogóle wracać do cokołów?

Cokół – wyższy niż listwa przypodłogowa

Cokół podobnie jak listwa przypodłogowa stanowi element wykończenia, który zakrywa szparę między podłogą a ścianą. Pomaga w łagodnym, eleganckim przejściu między tymi dwiema powierzchniami i sprawia, że podłoga wydaje się nam doskonale uzupełniona przez pozostałe elementy. Co więcej, cokół może osłaniać także inne niezbędne w pomieszczeniu elementy przed naszym wzrokiem, jak choćby nisko poprowadzone kable. 

Warto zauważyć również, że cokół dzięki swojej wysokości, znacznie mocniej przyciąga spojrzenie niż listwa przypodłogowa. Jego wyrazistość warto wykorzystać na swoją korzyść i sprawić, że będzie nie tylko funkcjonalnym, ale też ozdobnym dodatkiem do pokoju.

Cokół dopasowany do wyglądu podłogi

Decydując się na zbudowanie cokołu, przede wszystkim należy go dopasować do kolorystyki podłogi. Obecnie bez problemu znajdziemy wiele rodzajów cokołów, które mają ten sam odcień co panele lub posadzka wykonana z płytek terakotowych albo gresowych.

Cokół ma stanowić przedłużenie podłogi, które pomoże w łagodnym przejściu między powierzchnią poziomą a pionową. Takie jego wykorzystanie sprzyja też wybieraniu mocniej ozdobionych cokołów i nie ma się co dziwić. W związku z tym dostępne są na rynku atrakcyjne, wysokie cokoły o estetycznym wyglądzie.

Z jakiego materiału najlepiej zrobić cokół?

Zwykłe listwy przypodłogowe z reguły wykonane są z plastiku, ale decydując się na ułożenie cokołów w pomieszczeniu, zazwyczaj chcemy znaleźć coś solidniejszego, co naprawdę będzie ozdabiać posadzkę i ścianę, a swoją urodę zachowa na długie lata.

Właśnie dlatego w szczególności możemy polecić cokoły wykonane z gresu lub terakoty. Są bardzo odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne (w tym na pęknięcia), jak również na zabrudzenia i ewentualne czyszczenie. Wraz z upływem czasu cokoły te nie zmieniają swojego wyglądu i nie ulegają wypaczeniu, dzięki czemu można ich używać nawet w mocno podwyższonych wykończeniach.

Oprócz tego mamy jednak kilka alternatyw. Pierwszą są oczywiście cokoły drewniane, które szczególnie dobrze wyglądają z podłogami starszego typu i stylizowanymi na dawne parkiety oraz drewniane deski. Drugim rodzajem cokołów, jakie możemy wymienić, są cokoły metalowe, jednak one są stosunkowo rzadko wybierane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here