Dbanie o zdrowe stopy jest ważnym elementem dbania o zdrowie w ogóle. Nieprawidłowe ułożenie stóp powoduje nie tylko dyskomfort nóg, ale może wręcz prowadzić do uszkodzenia kolan, a nawet kręgosłupa. Takie nabyte wady potrafią nie tylko uprzykrzyć życie, ale także uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Podpowiadamy, jak się przed tym uchronić.

Jak zapobiegać zwyrodnieniom?

Najważniejszym elementem dbania o zdrowie układu ruchu jest stałe dbanie o prawidłową postawę. W tym celu ważne jest noszenie dobrze dopasowanych butów czy właściwe dobranie krzeseł biurowych. Dobrym pomysłem jest noszenie obuwia profilaktycznego, które pomaga utrzymać prawidłową pozycję stopy. Jest to możliwe dzięki odpowiednio sprofilowanej wkładce i podeszwie, która zapewnia właściwą amortyzację.

Dobrym pomysłem jest też wzmacnianie mięśni stóp – pomaga to utrzymać wszystkie kości we właściwej pozycji, a także zapobiega kontuzjom. Nie muszą to być wyczerpujące treningi – ale codzienne spacery połączone ze sporadycznymi ćwiczeniami powinny pomóc w zapobieganiu powstawania zwyrodnień.

Jak dobrać obuwie profilaktyczne?

Obuwie profilaktyczne, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu zapobieganie wadom stóp i kręgosłupa. Ma to znaczenie tak naprawdę dla całego organizmu, ale największe po prostu dla codziennego komfortu. Dlatego obuwie profilaktyczne powinno się dobierać tak, by jak najlepiej spełniało swoją funkcję. Na co należy zwracać uwagę?

Najważniejszy jest właściwy rozmiar – nawet najlepsza wkładka ortopedyczna z doskonałą amortyzacją nie zda się na wiele, jeżeli but jest zbyt wielki lub zbyt mały. Drugą ważną cechą obuwia profilaktycznego jest to, jak stabilizuje stopę. Jeżeli dużo chodzimy, zwłaszcza po różnych nawierzchniach oraz po schodach, lepiej wybrać mocniej trzymające stopę – sandały lub pełne buty. Z kolei w pracy, która polega głównie na staniu, dobrze sprawdzą się klapki czy chodaki. Obuwie profilaktyczne można znaleźć w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych, takich jak https://pantofelek-sklep.pl/pl/obuwie-profilaktyczne. Nawet, jeżeli nie pojawiły się u nas żadne niepokojące objawy, warto zadbać o zdrowe stopy, zanim konieczne będzie leczenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here