Dzisiaj jedno dziecko to zbyt mało, bo przyrost naturalny w Polsce jest bardzo mały. To trzeba zmienić i drugie dziecko na pewno będzie dla nas bardzo dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej, że dzisiaj bez względu na to, jakie mamy dochody na drugie dziecko otrzymujemy pięćset złotych. Może to nie jest bardzo dużo, ale na rok jest to sześć tysięcy złotych, czyli mamy za darmo wakacje. Zanim pojawi się drugie dziecko trzeba się nad wszystkim bardzo dobrze zastanowić. To czy mamy gdzie mieszkać ma znaczenie.

Małe mieszkanie? Można je zamienić na większe, ale co jeśli mamy kredyt hipoteczny na to mieszkanie, które już zamieszkujemy? To komplikuje sytuacje, dlatego trzeba uważać na to, co robimy i jak robimy, a wtedy podejmiemy właściwą decyzje. Drugie dziecko to dodatkowe obowiązki, dlatego zastanówmy się czy z tym pierwszym dzieckiem dobrze sobie radzimy. Jeśli tak to można planować drugie. Decyzja często jest bardzo trudne, ale na pewno nie może być przypadkowa i trzeba o tym pamiętać.

małe dziecko

Kiedy planować drugie dziecko?

Opinie na ten temat są bardzo różne. Na pewno mamy wśród znajomych takie rodzeństwo, które dzieli nie kilka, a nawet kilkanaście lat? To oczywiście zbyt duża różnica wieku i byłoby dobrze gdyby była ona mniejsza. Często wtedy, kiedy pierwsze dziecko jest odchowane, w miarę samodzielne i idzie do przedszkola to myślimy o drugim dziecku. To dobry czas na drugie dziecko, bo różnica pomiędzy maluchami będzie cztery lata. Nie tak dużo, a jednak wystarczająco dużo żebyśmy mogli sobie poradzić z wychowywaniem drugiego dziecka.

Trzeba pamiętać, że wiek kobiet ma tutaj znaczenie. Dzisiaj czterdzieści lat to nie jest problem, jeśli chodzi o dziecko, ale lepiej nie przekraczać tej granicy. Chodzi nie tylko o ryzyko, ale również o to, że mając czterdzieści i więcej lat mamy mniej siły i cierpliwości do dzieci. Im wcześniej dziecko się pojawi tym będzie lepiej dla nas i trzeba sobie to dobrze zaplanować. Można spotkać rodziny gdzie rok po roku pojawia się dziecko, ale jest to bardzo trudne do opanowania. Trzeba mieć wtedy kogoś do pomocy, a to nie zawsze jest takie proste do zrobienia jak nam się wydaje.

To, dlatego wszystko przemyślmy sobie wspólnie i niech to będzie dziecko w stu procentach zaplanowane, a nie przypadkowe. To ma być dziecko, które chcą obie strony i będą je kochać, a nie dziecko, które będzie traktowane jak piąte koło u wozu, a często się tak niestety dzieje. Nie można również planować dziecka tylko, dlatego że otrzymamy na nie pieniądze, bo program się może skończyć i co wtedy? Dziecko będzie nam niepotrzebne? Warto podjąć właściwą decyzje po długich przemyśleniach, a wtedy nie będziemy mieć żadnych problemów i żadnych wątpliwości.

Kontakty dzieci

Drugie dziecko to zmiana całkowita w domu. To oznacza, że zanim pojawi się w domu nowe dziecko trzeba to pierwsze dziecko bardzo dobrze do tego nastawić. Na pierwszym miejscu zawsze w takiej sytuacji pojawia się zazdrość, bo mamy jest przy tym drugim dziecku cały czas, nie ma czasu dla tego pierwszego i czuje się odrzucone. To jak rozwiążemy ten problem ma również bardzo duże znaczenie i nie można o tym zapominać, a zatem myślmy do przodu o wszystkim i wtedy będziemy wiedzieć czy sobie z tym poradzimy.

cała rodzina

Jeśli tak to nic nie stoi na przeszkodzie żeby planować dziecko numer dwa. Pierwsze dziecko ma kilka miesięcy na oswajanie się z tą myślą i wtedy, kiedy maluszek przyjdzie na świat to będziemy na wszystko przygotowani. Na pewno nie będzie łatwo, ale skoro nasi rodzice przez to przeszli to my również przejdziemy. Do wszystkiego da się przywyknąć, ale trzeba mieć odpowiednie podeście. Cierpliwość jest bardzo ważna przy dzieciach i nigdy nie można o tym zapominać.

Nasze kochane dziecko

Dzieci trzeba kochać i pielęgnować, a wtedy na przyszłość takiego dziecko będzie o wiele lepszym człowiekiem. Niektórym rodzicom wydaje się, że skoro dzieci dzięki nim przyszły na świat to ich rola się skończyła. Dziecko ma być im wdzięczne i tyle. Niestety jest to często spotykany schemat, dlatego mało, która rodzina może się pochwalić tym, że utrzymuje stałe i przyjazne stosunki ze swoimi dziećmi.

Oczywiście tacy rodzice nigdy nie obwiniają siebie. Zawsze winie są inni. Mogą to być winne ich dzieci albo partnerzy dzieci. Oni przecież zrobili wszystko, co mogli dla dziecka i teraz są zaskoczeni z sytuacji, jaka się pojawiła na horyzoncie.  Jeśli dziecku nie przekazuje się czułości i miłości to szanse, że ono zrobi to samo dla swoich dzieci są bardzo duże. To akurat kiepska wiadomość dla dzieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here