Jak wybrać odpowiednie żarówki HPS?

0
805

Żarówki HPS, to wysokoprężne lampy sodowe, które będą doskonałym rozwiązaniem, zarówno jeżeli chodzi o małą, jak również dużą uprawę roślin. Emitują one światło, którego kolor przypomina odcień światła naturalnego, dlatego też te właśnie żarówki są w stanie zapewnić rośliną doskonałe warunki oświetleniowe. Jeżeli chcemy mieć udaną uprawę, to wówczas musimy wybrać odpowiednie uprawy HPS. Zatem, koniecznie powinniśmy wiedzieć, dlaczego warto wybrać takie właśnie żarówki i jakie są ich zalety?

HPS, czyli sodowe lampy wyładowcze

Żarówki HPS, to wysokoprężne lampy sodowe i jednocześnie jedna z dwóch kategorii lamp, które określane są jako lampy wyładowcze. Jeżeli chodzi o zasadę działania lamp, to sprowadza się ona do przepuszczania prądy elektrycznego przez gaz, jaki jest zamknięty w szczelnej bańce. Dzięki temu, jarznik sodowy żarówce się rozgrzewa. Kiedy rośnie temperatura, to wówczas emitowane światło nasila się, a jego kolor zmienia się na lekko pomarańczowy. Żarówki HPS emitują światła w kolorze, który jest bardzo podobny do koloru naturalnego. To właśnie dzięki temu, lampy te zapewniają najlepsze warunku oświetleniowe do prowadzenia upraw. Lampy te są cenione zarówno przez amatorów, jak również przez profesjonalistów.

Żarówki HPS do uprawy roślin – dlaczego warto?

Jeżeli dopiero chcemy zacząć stosować lampy sodowe do całorocznego cyklu uprawy roślin, to koniecznie musimy wiedzieć, jak właściwie stosowane są te żarówki. Warto wiedzieć, że to właśnie oświetlenie jest przeznaczone dla roślin, które znajdują się w fazie kwitnienia. Jest jednakże wielu ogrodników, którzy wykorzystują tego typu lampy na poziomie wegetacji.

Poznaj zalety oświetlenia HPS

Wielu ludzi stale zadaje sobie pytanie, czy do uprawy roślin można stosować tylko lamp sodowych? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe. Jednakże, jeżeli prowadzimy gospodarstwo, które jest ukierunkowane na regularne zwiększanie zysków z otrzymywanych plonów, to zaleca się wykorzystywanie również lamp metalohalogenkowych (MH), które stanowią typowe oświetlenie, które ma bardzo dobry wpływ na rozwój roślin w fazie wegetatywnej. Koniecznie trzeba wiedzieć, że żarówki HPS, w zakresie światła niebieskiego mają około pięć – sześć procent emisji. Tymczasem lampy MH, które wykorzystywane są na etapie wzrostu roślin, są w stanie zagwarantować emisję światła niebieskiego na poziomie 20 procent. Można wysnuć z tego wniosek, że lampy sodowe, a więc lampy HPS, polecane są dla początkującym wielbicielom uprawy roślin, natomiast jeżeli chodzi o profesjonalne rodowe, to tutaj powinno się stosować oświetlenie HPS oraz MH.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here