Nurkowanie to coraz popularniejszy sport. Przez lata kojarzony był z rafami koralowymi, ale coraz częściej dostrzega się wyjątkowe uroki także polskich jezior. Kiedy przygotowuje się ekwipunek nurka nie może zabraknąć w nim zegarka do nurkowania, jednakże jego wybór nie jest prosty. Na co zwracać uwagę?

Wodoszczelność

Zegarek do nurkowania będzie używany pod wodą, więc z przyczyn oczywistych nie może się pojawić problem ze szczelnością i dostawaniem się wody do środka lub łapaniem wilgoci. Aby wybrać właściwy model należy zastanowić się w jakich warunkach będzie używany – zegarki do nurkowania to te od 10 ATM, przy czym im większa głębokość, tym powinien mieć lepsze parametry.

Istotna kwestią jest także to, że określenie „waterproof” nie oznacza od razu, że to zegarek do nurkowania – tak określa się także modele odporne na zachlapania czy deszcz, więc należy zwracać uwagę na ATM.

Jakość i gwarancja

Zegarki do nurkowania muszą mieć możliwie najwyższą jakość wykonania – nie może być tak, że pod wpływem wilgoci przestaną działać, ponieważ w przypadku nurkowania głębinowego może to być śmiertelnie niebezpieczne. Musi mieć też właściwe zapięcie, by przypadkiem się nie zsunąć, być odporny na słoną wodę.

Zakup zegarka do nurkowania to czasem dość duży koszt, więc warto sprawdzić co obejmuje gwarancja i na jak długi okres jest dawana – dzięki temu można ograniczyć sobie ewentualne nerwy, jeśli coś zacznie dziać się z zegarkiem, szczególnie tuż po zakupie.

Funkcjonalność i czytelność

Im wyższa czytelność zegarka tym lepiej – pod wodą panują różne warunki, a informacje wyświetlane na tarczy zegarka do nurkowania bywają kluczowe dla bezpieczeństwa. Warto wybierać zegarki z jasnymi wskazówkami na ciemnym tle, przydatne też bywają fluorescencyjne wskazówki.

Zegarek do nurkowania jednak nie wskazuje tylko czasu, ale i inne parametry, może informować kiedy powinniśmy się wynurzyć itp. Te funkcjonalności są bardzo przydatne, ale warto przed zakupem zastanowić się czego na pewno potrzebujemy i co może się przydać – im więcej funkcji, tym cena wyższa, więc trzeba zachować jakąś równowagę. Istotny jest też sposób przechodzenia między funkcjami – małe przyciski pod wodą się nie sprawdzą.

Zegarki do nurkowania znajdziesz w ofercie Divezone.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here