Praca jest bardzo ważna w naszym życiu, ze względu na wiele czynników. Zarówno dzięki niej mamy stabilizację finansową, jak również poprawia nasze dobre samopoczucie, ponieważ daje nam zajęcie i pozwala się realizować. Wiele kobiet rezygnuje z zajścia w ciążę, aby nie stracić pracy. Jak to wygląda na umowie na czas określony?

Zobacz też: http://www.blogprasa.pl/ciaza-a-umowa-na-czas-okreslony/

Lęk przed utratą pracy

Kobieta będąc w ciąży musi unikać stresu. Jednym z czynników stresogennych może być kontakt z pracodawcą i poinformowanie go, że jest w ciąży. Nie każda z pań zdaje sobie sprawę z tego, jakie ma prawa będąc kobietą ciężarną.

Nie powinnaś bać się zakomunikować swojemu pracodawcy, że jesteś w ciąży. Zwłaszcza, że niedługo ciąża będzie z pewnością widoczna.

Dodatkowo, będąc w ciąży, nie możesz wykonywać wszystkim swoich obowiązków, jak do tej pory. Kobiety ciężarne nie mogą za dużo dźwigać ani się przemęczać. Dlatego bardzo ważnym jest, by poinformować pracodawcę o swoim stanie, gdyż ten z pewnością pójdzie na rękę kobiecie ciężarnej i oddeleguje część jej obowiązków do innych osób, a ona będzie mogła wykonywać pracę, na miarę swoich możliwości.

Umowa na czas określony a ciąża

Sytuacja, w której jest kobieta w ciąży na umowie o pracę na czas określony jest prawnie wyjaśniona. Otóż, dopóki trwa stosunek pracy, kobieta będzie zatrudniona i jej sytuacja jest stabilna.

Po ustaniu okresu trwania zatrudnienia na umowie na czas określony kobieta w ciąży jest nadal pod ochroną Nie może zostać ona zwolniona z pracy, a dodatkowo przepisy nakazują przedłużenie jej umowy, jeśli kończy się ona po trzecim miesiącu ciąży.

Jednakże kobieta, która jest zatrudniona na umowie na okres próbny, który mija w momencie jej oświadczenia o byciu w ciąży, pracodawca może nie przedłużać jej umowy.

Jeśli jesteś w ciąży i martwisz się o swoją sytuację, najlepiej porozmawiaj z kimś zaufanym, kto się orientuje w temacie i doradzi ci co robić. Pamiętaj, że prędzej czy później będziesz musiała poinformować swojego pracodawcę o sytuacji.

Przeczytaj też: http://www.malamama.pl/jak-uczyc-dziecko-ortografii/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here