Stale rosnące ceny energii powodują, że Polacy masowo szukają oszczędności na przychodzących rachunkach. W tym celu stosowane są żarówki energooszczędne, czy też zwyczajnie ogranicza się korzystanie z najbardziej zużywających prąd urządzeń. Inne osoby zamiast tego inwestują w panele fotowoltaiczne. Co trzeba o nich widzieć, a także jakie są ich wady oraz zalety?

Podstawowe informacje o panelach fotowoltaicznych

Czym zatem są takie panele? Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Jest to znacznie prostsze, niż się może wydawać. Cały system składa się tak naprawdę z trzech głównych elementów. Po pierwsze są to same panele solarne, które wytwarzają energię elektryczną z padających na nie promieni słonecznych. Następnie energia ta jest przekazywana do akumulatorów, które ją magazynują. Nad poprawnym działaniem całego systemu czuwa specjalny sterownik, który rozprowadza energię pomiędzy akumulatorami, a także przekazuje ją dalej do gospodarstwa domowego.

Zalety stosowania paneli fotowoltaicznych

Jakie konkretnie zalety płyną z posiadania takich paneli oraz korzystania z nich? Przede wszystkim dzięki nim uzyskuje się całkowitą niezależność od dostawcy energii. Nie tylko nie jest się podatnym na awarie czy też innego typu przerwy w dostawie prądu, lecz również nie jest się już wrażliwym na jego ceny. Dobrze dobrane panele mogą spowodować całkowite zaspokojenie potrzeb energetycznych danego gospodarstwa domowego. Powoduje to powstanie naprawdę ogromnych, regularnych oszczędności. Co więcej, często zdarza się i tak, że panele produkują więcej energii, niż się faktycznie potrzebuje. Tę nadwyżkę można sprzedać, co przyniesie dodatkowe korzyści finansowe.

Czy panele fotowoltaiczne mają jakieś wady?

Czy takie panele posiadają jakieś wady? Przede wszystkim zauważyć trzeba to, że są one naprawdę bardzo drogie. Co prawda dużą część potrzebnej kwoty można uzyskać w ramach dofinansowania, lecz mimo wszystko w najlepszym wypadku potrzeba będzie na taką instalację nawet do kilkunastu tysięcy złotych.Nie da się również ukryć tego, że panele solarne są dość duże. A to sprawia, że montaż ich wymaga zajęcia sporej części działki. Może by to problem, ponieważ nie są one zbyt estetyczne, a także nie powinny się wokoło nich bawić dzieci, czy też biegać psy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here