Zalet bawełny raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Przyjemny w dotyku, przewiewny materiał jest jednym z najczęstszych wyborów w przypadku odzieży dziecięcej. Dość często na metkach bawełnianych ubranek można jednak znaleźć informację o dodatku elastanu. I choć jest to sztuczna tkanina, to zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę. Poznaj kilka zalet obecności elastanu w ubraniach dla dzieci.

Zapewniają wygodę

W przypadku odzieży dla najmłodszych komfort noszenia jest niesamowicie ważny. I choć bawełniane ubrania dla dzieci już same w sobie raczej go zapewniają, to domieszka elastanu może okazać się bardzo przydatna. To włókno syntetyczne jest bowiem wyjątkowo rozciągliwe, co może zwiększyć odczuwaną przez dziecko wygodę. Z całą pewnością elastyczny materiał da maluchowi pełną swobodę ruchu. Nie bez powodu to właśnie elastan, znany również jako lycra bądź spandex, jest dodawany m.in. do odzieży sportowej.

Długo zachowują pierwotny kształt

Ubrania wykonane w 100% z bawełny to nie zawsze najlepsze rozwiązanie. Taka tkanina może dość łatwo ulec zniekształceniom, zwłaszcza gdy jest mokra. Jeśli jednak doda się kilka procent elastanu, to odzież dłużej zachowa swój oryginalny kształt. Ma to związek z tym, że to popularne włókno syntetyczne jest rozciągliwe, ale bez problemu wraca do pierwotnego stanu. Biorąc pod uwagę częstotliwość prania dziecięcych ubranek, domieszka elastanu może zwyczajnie przedłużyć ich życie. To z kolei pozwoli zaoszczędzić na zakupach.

Mniej się gniotą

Największą zmorą wielu rodziców stawiających na naturalne tkaniny jest konieczność ciągłego prasowania. Elastan nie gniecie się i często wystarczy już niewielka domieszka tego włókna, żeby niekiedy można było uniknąć prasowania po praniu. Ponadto odzież z dodatkiem elastanu z oferty sklepu online Tuszyte.pl podczas noszenia również będzie się mniej gnieść. Taka cecha może być dość istotna zwłaszcza podczas ważnych okazji, gdy nienaganny wygląd jest istotny. Sukienka bądź koszula z domieszką elastanu może wyglądać estetycznie nawet po kilku godzinach noszenia.

Są trwalsze

Bawełna należy do wytrzymałych tkanin, jednak również ma swoje granice. Dodanie do niej odrobiny elastanu może zwiększyć trwałość ubrania. Ma to związek z kilkoma właściwościami tego włókna syntetycznego. Przede wszystkim elastan jest rozciągliwy, więc szansa na rozdarcie odzieży jest mniejsza. Ponadto dzięki takiej domieszce ubranie dłużej zachowa dobry wygląd bez m.in. odkształceń. Co ciekawe, elastan jest też dość odporny na zabrudzenia

Nie uczulają

Oczywiście zawsze zdarzają się jakieś wyjątki i dziecko może mieć uczulenie na bawełnę bądź elastan. Są to jednak dość rzadkie sytuacje. Oba materiały wykazują właściwości hipoalergiczne. Nie tylko nie powinny wywołać reakcji alergicznej, ale też się nie elektryzują, co w przypadku włókien syntetycznych nie zdarza się często. W praktyce oznacza to, że bawełniane ubranie z domieszką elastanu nie przyciąga m.in. kurzu, co może być ważne dla małego alergika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here