W czasach, gdy telewizja i Internet zabierają nam wiele godzin naszego życia w ciągu dnia, gdy wydaje się, że istnieje technologiczne rozwiązanie każdego problemu – książki dla wielu stały się przeżytkiem. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać, że stare, dobre książki wciąż są bezcennym skarbem. To właśnie powinniśmy wpajać naszym pociechom. Czytając im książki, przyczyniamy się do ich prawidłowego rozwoju. Nie każdy wie, że bajki dla dzieci czytane im przed snem, pobudzają ich wyobraźnię i kreatywność.
Obecnie, zwyczaj czytania dzieciom książek, zanim te pójdą spać, niemal kompletnie zanikł. Ankiety przeprowadzane w ostatnich latach wykazują znaczny spadek liczby rodziców, którzy co wieczór czytają swoim dzieciom. Respondenci obwiniają o to stres, napięte harmonogramy pracy i brak zainteresowania książkami ze strony swoich dzieci.
Co więcej, wskaźniki czytelnictwa pokazują, że istnieją ogromne rozbieżności na tle społeczno – ekonomicznym. Dzieci z bogatszych rodzin słyszą miliony słów więcej, niż ich mniej uprzywilejowani rówieśnicy, co ma mierzalny wpływ na ich rozwój już od osiemnastego miesiąca życia! To jeden z powodów, dla których zaleca się rodzicom regularne czytanie na głos swoim dzieciom, już od chwili ich narodzin.
Dzieci, których rodzice czytają im częściej, wykazują bardziej złożoną aktywność mózgu
W ramach przeprowadzanych badań, kilkoro dzieci w wieku przedszkolnym, słyszało historie czytane na głos, a ich mózgi były skanowane w czasie rzeczywistym. Autorzy badań doszli do wniosku, że częsta styczność z czytaniem w domu, jest pozytywnie powiązana z aktywacją obszarów mózgu wspierających obrazowanie mentalne i zrozumienie narracji. Innymi słowy – dzieci, którym rodzice czytają, czerpią z tego wymierne korzyści, które zaprocentują w przyszłych latach, ponieważ ich mózgi będą bardziej biegłe w tworzeniu obrazów opartych na słowach, które słyszą.
Nie trudno jest zatem wysnuć wniosek, że książki mogą stymulować uczenie się i kreatywność w sposób, w jaki ciągłe wpatrywanie się w ekran smartfona i oglądanie filmów nie mogą. Filmy wideo mogą wręcz zabierać dzieciom proces rozwijania wyobraźni, który pojawia się naturalnie, gdy słyszą coś, co przekazuje się im słowami. W rezultacie dzieci, które dorastają, patrząc jedynie w ekran telewizora, mogą nigdy nie mieć wyobraźni tak dobrej, jak ich bardziej „kompetentni” rówieśnicy.
Kiedy czytamy książki, wystawiamy również nasze dzieci na bardziej złożony język, niż zwykle słyszałyby one od dorosłych, na przykład, w codziennej rozmowie. Wszyscy jesteśmy skłonni do „rozmawiania” z niemowlętami, gdy spotykamy małe dziecko, prawda? Jest tak, ponieważ uważamy, że zrozumieją one najprostszą mowę, ale jeśli będziemy nieustannie rozmawiać w ten sposób z małymi dziećmi, nie rozwiną one tak wyrafinowanych umiejętności językowych, jak powinny.
Czytanie dziecku przed snem, daje mu naprawdę bardzo wiele
Oprócz wymiernych korzyści fizjologicznych, historie czytane na dobranoc, dają także ogromne możliwości na zacieśnienie więzi rodzinnych i społecznych między rodzicami i ich dziećmi. Czytanie opowieści każdego wieczora, pozwala nam wprowadzić dziecko w często dziwne dla niego, nowe aspekty świata i nierzadko podzielić się z nim całym spektrum ludzkich emocji.
Ustna tradycja opowiadania różnych historii, sięga aż do starożytności. Ludzie od pokoleń zbierali się przecież, aby usłyszeć o legendach i mitach. Dlatego nie dziwi fakt, że ludzie – a zwłaszcza dzieci – mogą być tak zafascynowani dobrze opowiedzianą historią. Kiedy czytamy swoim dzieciom, jesteśmy częścią o wiele głębszej historii, niż mogłoby się wydawać!
Czytanie dzieciom może sprawić, że będą one podekscytowane nadchodzącą porą snu, a każdy rodzic wie, jakim bywa wyczynem nakłonienie dziecka do pójścia do łóżka. A stały „rytuał” wieczorny jest niezbędny dla zdrowych nawyków związanych ze snem i jest to szczególnie ważne dla dzieci.
Istnieje powód, dla którego tak wielu z nas ma miłe wspomnienia z czytaniem bajek na dobranoc: były one bowiem pewną i niezawodną częścią naszego życia. Taką, na którą zawsze czekaliśmy. Powinniśmy mieć to na uwadze, ponieważ nasze dzieci będą uczyć się właśnie od nas i to my jesteśmy odpowiedzialni za to, by one miały podobne wspomnienia.
Jeśli nie mamy w zwyczaju czytać dziecku na dobranoc, skorzystajmy z okazji, jaką jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, aby zacząć. Może wydawać się to niemożliwe, by nasze dzieci usiadły spokojnie choćby na chwilę, ale jeśli znajdziemy jedną lub dwie naprawdę dobre bajki – z pewnością się to uda.