Ciąża u kobiety trwa około czterdziesty tygodni i w tym czasie wiele się tam dzieje. Dziecko od małego okruszka rozwija się do kilkukilogramowego człowieka. To długotrwały proces, który musi być obserwowany przez lekarza prowadzącego. Wtedy szanse na to, że wszystko będzie w porządku są większe. Trzeba przestawić się na inne życie wtedy, kiedy jesteśmy w ciąży i nie można o tym zapominać.

Nie można już robić tego, co wcześniej nie można pić, palić, bo to wszystko będzie szkodziło naszemu dziecku, a na pewno nie chcemy sobie na to pozwolić. Zasadniczo ciąże można podzielić na trzy trymestry i każdy z nich oznacza inny rozwój naszego dziecka i warto to dokładnie sprawdzać. Wtedy wiemy, na jakim etapie jest dziecko i co powinnyśmy obserwować w jego zachowaniu.

Co się dzieje w pierwszym trymestrze?

Pierwszy trymestr obejmuje pierwsze trzy miesiące życia płodu. W pierwszym miesiącu pojawia się zarodek, który w błyskawicznym tempie się zaczyna rozwijać. Jest wielkości 0,1 mm, ale to bardzo szybko zacznie się zmieniać.  W drugim miesiącu już na dobre zaczyna się rozwój naszego dziecka. Pojawiają się pierwsze narządy, które są malutkie, ale to właśnie z nich w następnych miesiącach będą powstawały pełnowartościowe ograny. W tym okresie zaczyna bić serce i to naprawdę bardzo, ale to bardzo szybko.

ciąża

Jeśli dołączyły wtedy płód pod specjalną aparaturę to można będzie to obicie serca usłyszeć. W tym czasie można zaobserwować również rozwój układu nerwowego, a w tym mózgu.  Kiedy dziecko przechodzi do ostatniego miesiąca pierwszego trymetru to wtedy ma już rozwinięte wszystkie potrzebne mu narządy? Jest wielkości fasolki, ale wszystko już ma i z biegiem czasu będzie następował jego bardzo szybki rozwój.

Na twarzy dziecka można wtedy zobaczyć, że ma już noc i oczy. To wszystko jest w wersji mini, ale naprawdę dla rodziców jest to czas, który będą miło wspominać, bo widzą pierwszy raz swoje dziecko.  Pod koniec miesiąca może nawet otwierać usta i pić płyn owodniowy. Zdarza się, że dziecko w tym czasie ssie swój kciuk.

Co się dzieje w drugim trymestrze?

Drugi trymestr zalicza się od czwartego do szóstego miesiąca i wtedy dziecko zaczyna bardzo szybko rosnąć i się rozwijać. To ważny etap w ciąży, dlatego lekarze bardzo dokładnie wtedy wszystko sprawdzają. Pomaga w tym nowoczesna aparatura, która wskazuje wszystkie problemy, z jakimi płód może się borykać. Czwarty miesiąc to czas, kiedy na USG można rozpoznać płeć dziecka. Na całym ciele dziecka w tym czasie pojawia się meszek. To właśnie wtedy dziecko zaczyna słyszeć dźwięki, które dochodzą ze świata zewnętrznego.

Dziecko jest w tym czasie aktywne i może się wrócić obracać, a nawet kopać.  W piątym miesiącu rodzą się zmysły.  Dziecko zaczyna mieć smak, węch, wzór i dotyk. Może to działać tak, że jeśli dziecko usłyszy coś, co się dzieje na zewnątrz to będzie to wyczuwalne po zwiększonym tętnie.  W tym czasie dziecko bardzo dobrze zna głos swojej mamy.  W tym czasie płód ma około dwudziestu centymetrów i ważny nieco ponad trzysta gram.

W szóstym i ostatnim miesiącu drugiego trymestru dziecko otwiera nozdrza i zaczyna wdychać i wydychać płyn owodniowy.  Dziecko w tym czasie uwielbia ssać kciuka.  Mogą się wtedy pojawiać zalążki zębów i na koniec trzeciego trymestru dziecko waży już kilogram i ma dwadzieścia pięć centymetrów długości.

etapy ciąży

Trzeci i ostatni trymestr ciąży

Zalicza się do tego etapy czas od siódmego miesiąca aż do narodzin dziecka. W siódmym miesiącu dziecko wygląda tak jak będzie wyglądało po urodzeniu. Ma już wszystko bardzo dobrze wykształcone.  Mózg dziecka jest coraz sprawniejszy, dlatego ma ono kontrolę nad oddychaniem i temperaturą swojego ciała. Czuje lepiej smaki i zapachy i wiele dzieci już zaczyna przyjmować pozycję do porodu, czyli odwracają się głową w dół.  W ósmy miesiącu malec powoli szykuje się na przyjście na ten świat.

Macha nóżkami i jest coraz bardziej niecierpliwy. Po tylu miesiącach chce wreszcie zobaczyć tę osobę, którą do tej pory tylko słyszał. W dziewiątym miesiącu nadeszła już czas porodu, dlatego mamy musi się na to przygotować. Może to nastąpić w okresie, w którym określił to lekarz prowadzący ciąże, ale może też być tak, że będzie to wcześniej lub później.

Trudno jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć, dlatego trzeba być na to przygotowanym, a wtedy będzie wszystko bezpieczne dla nas i dla naszego dziecka. Jeśli poród będzie bez komplikacji to będziemy miło wspominać ten czas, kiedy nasze dziecko wreszcie zechciało przyjść na ten świat. To będzie nasze oczko w głowie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here