Ciąża u kobiety dzieli się na tygodnie, które można zamieniać na miesiące, ale można również dzielić na trymestry. Najczęściej dla lekarzy właśnie te trymestry mają ogromne znaczenie, dlatego trzeba się nauczyć jak to wszystko rozpoznawać żeby panie wiedział, w którym tygodniu i miesiącu ciąży są.

Można się w tym wszystkim pomylić tym bardziej, że ciąga trwa dziewięć miesięcy i trzeba cały czas obserwować jak rozwija się płód. Wtedy w razie jakiś problemów czy niedoborów można będzie zacząć coś mamie podawać tym samym chroni się wtedy dziecko, które przez cały czas rośnie i się rozwija.

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr jest bardzo ważny dla rozwoju płodu, dlatego kobiety w tym czasie powinny być ostrożne z tym, co robią czy jedzą. Nie zawsze te pierwsze tygodnie wiemy, że jesteśmy w ciąży, dlatego wtedy są największe szanse żeby dziecko stracić. Pierwszy miesiąc to oczywiście pierwszy do czwartego tygodnia ciąży. Drugi miesiąc to piaty do ósmego tygodnia, a trzeci miesiąc to tygodnie od dziewiątego do trzynastego.  W tym czasie ciąża nie jest jeszcze widoczna, bo brzuch nie rośnie.

miesiące ciąży z podziałem na tygodnie

Nie powiększa się chyba, że mama zaczyna mieć bardzo duży apetyt i nie dba o siebie i o dziecko. Trzeba uważać wtedy, bo można bardzo szybko przytyć nawet kilka kilogramów.  W tym czasie dziecko jest bardzo mocno narażone na wiele czynników, które mogą zaburzyć jego rozwój, dlatego ostrożności nie ma wtedy za wiele.  W tych pierwszych tygodniach powstają układy i narządy wewnętrzne, dlatego ma to takie ogromne znaczenie.  Przez kolejne miesiące to, co powstało w pierwszym trymestrze będzie już tylko rosło.

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr zaczyna się od czwartego miesiąca i wtedy wliczamy do tygodnie od 14-17. Później piąty miesiąc to tygodnie 18-22 i szósty ostatni miesiąc 23-27. To miesiąc, kiedy mamy nie ma już porannych młodości i wymiotów i czuje się o wiele lepiej. Senność, które do tej pory występowała też zaczyna dawać nam się mniej we znaki.  W tym czasie dziecko już jest całkiem sporych rozmiarów i można wyczuć jego pierwsze ruchy.

To czas, kiedy płód zaczyna bardzo szybko rosnąć, dlatego ważny jest jego prawidłowy rozwój i to, co je i robi jego mama, na co dzień. W tym czasie wykształca się układ nerwowy w tym mózg i dziecko zaczyna mieć zmysł dotyku, a ciekawostką jest to, że na koniec tego trymestru dziecko będzie już słyszało dźwięki, które dochodzą do niego ze świata zewnętrznego.

W tym czasie będzie poznawało głos swojej mamy i będzie nasłuchiwało bicia jej serca.  U dziecka zaczynają się pojawiać linie papilarne i rozwijają się drogi oddechowe.  Płód w tym czasie ma około 30 centymetrów długości. Może ważyć w zależności od dziecka i jego rozwoju nawet prawie jeden kilogram.

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr jest zarazem ostatnim. Jego liczenie zaczyna się od siódmego miesiąca i 28-31 tygodnia. Kolejny ósmy miesiąc to już 32-35 tydzień i ostatni dziewiąty miesiąc to tygodnie 36-40.  To czas, kiedy dziecko bardzo intensywnie rośnie i zaczyna powoli szykować się do przyjścia na świat. Dla mamy to stresujący czas, bo bardzo często dochodzi w Polsce do przedwczesnych porodów. Jeśli były już podobne problemy wcześniej to nie pozostaje nam nic innego jak leżeć i się nie ruszać.

zdjęcie usg dzieckA

Może to nie będzie najciekawsze dla nas zajecie, ale naprawdę im mniej wysiłku będziemy wykonywać, na co dzień tym lepiej dla naszego dziecka i trzeba o to zadbać.  Już zostało tak niewiele, że na pewno przez to przejdziemy i nasze dziecko już niedługo pojawi się na świecie. Wtedy nas dotychczasowy świat się zmieni i to o stop osiemdziesiąt stopni, dlatego trzeba się na to przygotować. Nic już nie będzie takie jak wcześniej, ale naprawdę to ma same pozytywy i będziemy bardzo zadowolone, że nasz maluszek pojawił się na świecie.

Da nam wiele radości, ale i będzie nas to kosztowało wiele nerwów. Na to nic się nie poradzi. Nasi rodzice z nami mieli podobnie, dlatego i my musimy przez to wszystko przejść.  Przez wszystko trzeba przejść i sobie jakoś z tym poradzić. Na początku nic nie jest łatwe, ale jeśli jesteśmy z partnerem to wszystko jest łatwiejsze. Musimy pamiętać tylko o tym, że nie każdy ojciec od razu się odnajmuje w nowej roli.

Dla niego to również jest szok i do wszystkiego będzie musiał bardzo powoli przywyknąć, a wtedy na pewno odnajdzie się, jako tatuś dla swojego dziecka.  Trzeba podtrzymać nasz gatunek, dlatego potrzebne są narodziny. Tym bardziej w Polsce gdzie nie ma zbyt wielu narodzin i byłoby dobrze to zmienić na bardziej korzystny wynik.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here